Finanční problémy Králova Dvora se stále více prohlubují. Miliony, které město mělo získat prodejem pozemku za Hypernovou, do jeho kasy letos zřejmě už nepřijdou.

„Firma Consalting, která o něj měla zájem, zavolala, že pozemek od nás odkoupit nemůže a od smlouvy odstupuje. Nám tak nastal problém s řešením některých finančních věcí města. Musíme najet na útlumový program. Na investice, které máme už připravené, si budeme muset pravděpodobně vzít úvěr,“ informoval starosta Králova Dvora Karel Mencl.

Z peněz utržených prodejem výše zmíněného pozemku měli představitelé Králova Dvora uhradit i první dvoumilionovou splátku Berounu za realizovanou výstavbu kanalizace v Zahořanech. Králův Dvůr mu dluží necelých devět milionů korun a splácet je má až do roku 2013.

První splátka navýšená o pětiprocentní úrok má Berounu od Králova Dvora přijít do konce listopadu. Starosta Králova Dvora uvažoval i o tom, že by mohlo město Beroun požádat o odložení této splátky. K tomu, ale zřejmě nedojde. „Při našem posledním společném rozhovoru se Karel Mencl zmínil o tom, že vzniklé problémy město vyřeší pomocí úvěru. Výstavba kanalizace byla pro naší oblast velmi důležitá, a tak mají zastupitelé Berouna s Královým Dvorem zatím trpělivost, ale ta není věčná,“ uvedl k vzniklému problému starosta Berouna Jiří Besser.

Prodej pozemku u Hypernovy není pro Králův Dvůr jednoduchý. Jeho představitelé nechtějí v lokalitě žádný další supermarket na potraviny. „Chtěli bychom zde OBI. Kolem takového obchodního domu je ale potřeba vybudovat kapacitní parkoviště a na to náš pozemek nestačí. Proto se bude muset investor, který náš pozemek koupí, domluvit i s majiteli okolních pozemků,“ vysvětlil Karel Mencl.

A na tom podle něho měly ztroskotat plány firmy Consalting. Ta se s majiteli okolních pozemků nedokázala domluvit na ceně, která by pro ni byla přijatelná.