Malá vodní elektrárna, která vyrůstala od začátku loňského roku na pravém břehu Berounky v Hýskově, byla začátkem letošního roku spuštěna.

Celé zařízení běží podle plánu od letošního ledna na zkušební provoz a první měsíc jeho chodu pro něj vlivem počasí znamenal skutečnou zatěžkávací zkoušku.

„Hned po spuštění nás zasáhly veliké mrazy. Sněhová kalamita, po které jsme asi týden čistili koryto náhonu od jeden a půl metrové masy těžkého sněhu, nás přinutila snížit chod,“ říká spolumajitel Miloš Švestka. „Elektrárna šla jen tak, aby nám nezamrzla,“ dodal Švestka.

Nyní už je provoz stabilizovaný a i když voda v současné době pod vlivem ledů značně kolísá, dovoluje elektrárně fungovat bez větších výkyvů. „V současné době jede zařízení zhruba na osmdesát až osmdesát pět procent výkonu,“ chválí momentální stav Švestka.

Srdcem elektrárny jsou tři turbíny o celkovém instalovaném výkonu 225 kW. Spuštění naplno je plánováno na období jarního tání, majitelé teď jen doufají, že obleva bude postupná a nedojde k výraznému zvednutí hladin řeky. Provoz, a tím pádem také produkce energie, by měla být nepřetržitá, regulovaná jen podle momentálního průtoku řeky.

Autor: Šimon Peták