Beroun, Hořovice/ Chřipková epidemie tvrdě zasáhla berounský region. Návštěvy nesmí do nemocnic a dokonce i do některých domovů důchodců. „Na všech lůžkových odděleních hořovické nemocnice jsou návštěvy zakázány,“ nastínil situaci tiskový mluvčí hořovické nemocnice Tomáš Šebek.
Zákazem návštěv brání pacienty lůžkových oddělení před virovým onemocněním i berounská nemocnice. „Nemocnice i domovy důchodců jsme upozornili, že počet nemocných v uplynulém týdnu překročil epidemický práh. Doporučili jsme jim proto omezit návštěvy a nebo je zakázat,“ informovala za berounskou hygienickou stanici vedoucí epidemioložka Alena Tatarová.
Návštěvy až do odvolání nesmí ani za příbuznými, kteří žijí v domově důchodců v Zátoru u Hostomic.
Počet respiračních onemocnění včetně chřipky stoupl v uplynulém týdnu o 13,5 procenta. Hygienici zaznamenali 2014 případů na 100 000 obyvatel. Za epidemii se považuje hladina 2000 nemocných. Nejvíce postižené jsou děti do pěti let a školáci od šesti do čtrnácti let. Předškolních dětí v uplnulém týdnu onemocnělo na 100 000 obyvatel 5963. Nemocnost v této věkové skupině narostla o 22,1 procenta.
A jaký chřipkový virus to vlastně letos na lidi útočí? „Byl zachycen virus H3N2, který se u nás už asi tři roky neobjevil. Z tohoto důvodu bude mít daleko méně lidí protilátky,“ upozornila Alena Tatarová. Letošní chřipkový virus H3N2 způsobuje vyšší horečku i častější komplikace, než tomu bylo doposud. Nemocné bolí svaly a trpí únavou. Obyvatelé domovů důchodců a lidé, kteří se nechali proti chřipce očkovat, by ale proti tomuto viru měli být chráněni. Podle lékařů se lidé mohou nechat očkovat ještě teď, ovšem s poněkud nejistým výsledkem. Podle odborníků je očkování možné i na počátku chřipkové epidemie. Není ale vyloučeno, že dotyčný onemocní. Protilátky proti viru by se měly vytvořit asi do dvou týdnů.
Kdo se bojí nemoci, měl by se v těchto dnech snažit nějakým způsobem posílit svůj imunitní systém a to nejen bylinnými čaji, různými podpůrnými léky ale zejména zdravou výživou. „Před několika roky jsem chytila kdejakou virozu, letos jim zatím odolávám. Mám na to jednoduchý recept. Denně jím cibuli, česnek a kysané zelí. Kolegové v práci se mnou zatím mají trpělivost,“ uvedla Renata Maštalířová.