Kriminalisté v pátek obvinili starostu Králova Dvora Karla Mencla ze dvou trestných činů, kterých se dopustil v souvislosti s výstavbou víceúčelové haly. „Z trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku a zneužívání pravomoci veřejného činitele,“ potvrdila Soňa Budská ze středočeského policejního ředitelství.

Starosta, jenž i po zahájení trestního stíhání zůstává na svobodě, je podle jejích slov podezřelý, že svou činností (nebo naopak nečinností) způsobil osmimilionovou škodu. „Je to hnusný komplot, kterým mne chtějí dotlačit k tomu, abych se zbláznil. Nejhorší na tom je, že neubližují jen mně, ale celé mojí rodině, hlavně dětem. Všechno je to hnusný spolčení. Nejhnusnější jsou ti, co na mne podali trestní oznámení. Ale spletli, se! Mne nezlomí, já se nedám,“ uvedl k obvinění starosta Králova Dvora Karel Mencl.

Podle závěrů vyšetřovatelů starosta poprvé pochybil ve chvíli, kdy bez vědomí (a tedy i bez souhlasu) členů zastupitelstva neoprávněně uzavřel smlouvu o výstavbě haly. Nelegální byl prý i jeho další krok, spočívající ve změně podmínek původně uzavřené smlouvy.

Samotná výstavba haly ovšem nebyla ničím neočekávaným – s jejím budováním počítal rozpočet města. Radnice na tento projekt získala 30 milionovou dotaci od ministerstva financí. I v této souvislosti ovšem mají kriminalisté k počínání starosty výhrady. „Nechal proplácet faktury vystavené dodavatelem, aniž předtím trval na kontrole provedených prací,“ uvedla Budská s tím, že dodatečně se přišlo na vážné problémy. „Některé fakturované práce nebyly nikdy provedené a některý fakturovaný materiál nebyl na stavbě použit,“ upřesnila.

V případě, že stejně jako policisté posoudí počínání starosty i soud, hrozí mu nepodmíněný trest odnětí svobody. Za mřížemi by přitom mohl pobýt poměrně dlouho – trestní sazba nabízí rozpětí od tří do deseti let.

Závěry policejního vyšetřování, které začalo už v loňském roce, některé zastupitele Králova Dvora zcela určitě nepříjemně zaskočil. Kamíl Machart, ale zprávu o obvinění starosty Karla Mencla přijal s povděkem.

„Výsledky vyšetřování jsou pro mě velkým zadostiučiněním. Je vidět, že spravedlnost existuje. Že boží mlýny sice melou pomalu, ale ne nadarmo. To, co jsme v zastupitelstvu roky tvrdili, nyní podpořily i orgány činné v trestním řízení,“ poznamenal k obvinění starosty Králova Dvora opoziční zastupitel města Kamíl Machart s tím, že se musí, co nejdříve svolat zasedání zastupitelů a jednat o výměně na postu starosty Králova Dvora. „Je možné, že po tom všem bude Karel Mencl z této funkce chtít sám odstoupit,“ myslí si Kamíl Machart.

Místostarostu Králova Dvora zastihly informace o obvinění Karla Mencla na dovolené. „Až se z ní v pondělí vrátím do práce, bude potřeba svolat koaliční jednání a následně jednání zastupitelstva Králova Dvora. Jestli se informace o obvinění našeho starosty potvrdí, bylo by v zájmu města nejlepší, aby Karel Mencl z postu starosty sám odstoupil,“ okomentoval zprávu o výsledcích policejního vyšetřování místostarosta Králova Dvora Petr Vychodil.

S přispěním Milana Holakovského