Chyňava/ Sbor dobrovolných hasičů v Chyňavě vznikl před 127 lety v roce 1882. V Chyňavě v 19. století došlo k několika velkým požárům. Jeden z největších byl v roce 1861 a vyhořelo při něm 21 domů. Všechny budovy tenkrát hořely najednou a při likvidaci požáru panovala mezi lidmi velká panika. V Chyňavě tehdy neexistovala žádná hasičská technika. Obec proto po ničivém požáru zakoupila čtyřkolovou jednoproudní stříkačku se sací rourou a další potřebné věci k likvidaci ohnivého živlu. Stříkačka se ale při následných požárech neosvědčila. Když v roce 1880 v Chyňavě opět hořelo, přijeli obci na pomoc dobrovolní hasiči z Unhoště. Jejich perfektní práce chyňaváky okouzlila a rozhodli se založit vlastní hasičský sbor.


Prvním předsedou hasičského sboru byl zvolen Josef Dezort a velitelem Jan Novák. Obec sbor, ve kterém tehdy bylo 38 činných a 20 přispívajících hasičů, podporovala 100 zlatých ročně. Chyňavští hasiči v té době neměli o požáry nouzi. V obci hořelo každý rok. Hasiči svými zásahy přispěli k záchraně mnoha místních budov a z pojišťoven jim do pokladny plynuly zlaté. První hasičská zbrojnice byla v obci postavena v roce 1886.


V roce 1902 oslavil sbor 20. výročí vzniku. Václav Dezort rezignoval na post předsedy a nahradil ho Josef Pelc. Zálohu berounského útvaru chyňavští hasiči poprvé vykonávali v dubnu 1993. V prosinci 1994 už společně s berounskými hasiči hasili úmyslně zapálené dvě chaty v těžko přístupném terénu. V současné době patří jednotka Sboru dobrovolných hasičů Chyňava mezi jednotky PO III. stupně a má 19 členů. Musí se tak zúčastňovat odborné přípravy, školení a výcviku. Chyňavští hasiči se každoročně zapojují do okrskových soutěží dobrovolných hasičů. 13. června soutěžili například v Trubíně, kde muži ve štafetě s kbelíky skončili třetí. Při krajském kole v Nymburku, které začalo v neděli, skončili chyňavští hasiči na osmém místě a ženské družstvo na 9. místě.

Chyňavští dobrovolní hasiči jsou hrdí na Dušana Plodra, který patří k nim, ale za berounské profesionální hasiče vybojoval na hasičské olympiádě v Ostravě Nejtvrdší hasič přežije 2009 1. místo.