Meteorologové vydali v úterý varování před vysokými teplotami, které od dnešního dne až do pátku zasáhnou Českou republiku. Nejvyšší teploty by měly být zítra, kdy by mělo být přes den až 34 stupňů Celsia.

Při tak vysokých teplotách dochází u lidí k většímu výskytu kolapsů z horka. „Ohroženi jsou zejména kardiaci a astmatici, kteří trpí především dechovými obtížemi a může u nich dojít až k srdečnímu selhání. V krajních případech u nich hrozí až šokové stavy,“ upozorňuje mluvčí Územního střediska záchranné služby Středočeského kraje Tereza Janečková.

Ohroženi nejsou však pouze kardiaci, ale i lidé, kteří nemají dostatečně vyvinutý tzv. termoregulační systém. To jsou děti, které ho ještě nemají plnohodnotně vyvinutý, a staří lidé, kteří už ho naopak postrádají.

Lidé, kteří mají nedostatečný termoregulační systém, nemají velkou potřebu pít a ani v takto teplých dnech nepociťují horko. Proto jim hrozí přehřátí, dehydratace organismu, následný kolaps a ztráta vědomí. Při velkých vedrech v uplynulém týdnu stoupl počet výjezdů středočeským záchranářům o osm procent. Během jednoho teplého dne zasahovali u 36 kolapsů.

Teplé počasí a sluneční záření ohrožuje i zdravé lidi. A to zejména ty, kteří mají oslabený imunitní systém po prodělané chřipce, viróze či střevních potížích. Nebezpečný je pro ně pobyt v teplých, dusných a nevětraných místnostech, jako je například městská hromadná doprava. „Příznaky úpalu či přehřátí organismu je bolest hlavy, zvracení, zmatenost, svalové křeče, periodické dýchání, ztráta vědomí a v nejhorším případě i šokový stav. První pomoc i terapie musí být zahájena ihned. Postiženého je třeba začít ochlazovat a monitorovat jeho tělesnou teplotu,“ vysvětlila Tereza Janečková.

Zdravotním problémům z horka se podle ní dá velmi dobře předcházet. Stačí, když budou lidé dostatečně pít. Dospělý člověk by měl v takto teplých dnech vypít 2,5 – 3 litry tekutin denně.

Lidé, kteří vědí, že mají v těchto dnech zdravotní problémy, by se měli vyvarovat fyzické námahy, příliš nevycházet ven nebo se alespoň držet ve stínu, nepobývat dlouho na přímém slunci, dostatečně pít a vyvarovat se alkoholu. Ten totiž stejně jako káva dehydratuje. Lékaři doporučují pít hlavně vodu a minerálky.

„Když je velké vedro, piji nejraději studený čaj a nebo vodu s citronem. Osvěží a člověk zažene žízeň. Sladké limonády mi nechutnají,“ svěřila se Pavla Velebová z Berouna.

Majitelé psů by během horkých dnů neměli nechávat zvířata zavřená v autě. I ona mohou z přehřátí v těchto dnech zkolabovat.