Vedení Lesní správy Nižbor plánuje v lesích u Hudlic, Otročiněvsi a Nového Jáchymova vybudovat pro návštěvníky lesa naučnou stezku. Její součástí by měla být i rozhledna na Hudlickém vrchu. Do projektu už Lesní správa Nižbor investovala statisíce korun.

V současné době vede téměř až k místu, kde by rozhledna měla stát, nová komunikace, kterou nechala lesní správa vybudovat pomocí speciální technologie. V letošním roce by na ní měla navázat další upravená cesta. „Nyní je hotová cesta směrem od Cirkve až nahoru k točně pro nákladní auta. Tato investiční část nás stála přes milion korun. Loni napodzim jsme začali s úpravou další lesní cesty, a to ve směru od závory ke Gabriele. Dokončili jsme ale jen část,“ informoval vedoucí Lesní správy Nižbor František Davídek.

Zbylé kilometry chce lesní správa dokončit v letošním roce. „Až ke Gabriele by měla být cesta hotová letos na jaře. Od Gabriely pak povede směrem dolů na Jáchymov,“ upozornil František Davídek.

Naučná stezka by měla lidi upozornit jak na krásy lesa, ale i na to, proč se v něm musí hospodařit a připomenout dobu, kdy se v této oblasti těžilo železo. Návštěvníci budou mít na naučné stezce k dispozici i několik ohnišť, ve kterých si budou moci rozdělat bez problémů oheň a opéci vuřty. V blízkosti ohnišť musí být samozřejmě voda. „To vše by nebyl pro nás problém. Tím jsou peníze na výstavbu rozhledny. Náklady na ni by měly být kolem milionu korun. My jako lesní správa ale nemůžeme požádat o dotaci z evropských fondů, proto jsem se obrátil na starosty okolních obcí,“ uvedl Davídek.

„Projekt lesní správy se nám líbí a se starostou Hudlic i Otročiněvsi se pro něj budeme snažit udělat maximum. Zřejmě do něho zapojíme i mikroregion Hudlicko. V případě, že by se nám podařilo zajistit vše potřebné, mohla by být rozhledna na Hudlickém vrchu možná už v příštím roce,“ uvedla starostka Nového Jáchymova Iva Kinclová.