Zápach z kanálů a příkopů kolem obecních ulic znepříjemňuje život lidem v Broumech. Zejména těm, kteří žijí v místních novostavbách. „Nejhorší je to v létě před deštěm. Některým lidem je totiž jedno, kam si žumpu upustí,“ okomentovala stávající situaci Adéla Malá.

To, že v obci chybí kvalitní kanalizace, trápí už dlouhou dobu i místní zastupitele. Několik let proto připravují vše potřebné pro její výstavbu. Jejich snahu ale komplikuje nedostatek finančních prostředků. Malá obec na vybudování náročné investiční akce nemá k dispozici potřebné desítky milionů korun.

Obci chybějí desítky milionů korun

„Celkové investiční náklady na kanalizaci nemáme ještě přesně spočítané, ale bude to kolem 70 až 80 milionů korun,“ uvedl starosta Broum Jiří Čermoch.

Získat na kanalizaci peníze prostřednictvím dotace, je v současné době pro obec velmi složité, a to i přesto, že Broumy leží v Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. „Žádost o dotaci jsme už jednou podávali, ale nebyli jsme úspěšní,“ upozornil starosta s tím, že to chtějí letos zkusit podruhé.

Při prvním pokusu byla žádost Broum zamítnuta. V loňském roce ale dostal dotaci na kanalizaci sousední Kublov. Zastupitelé Broum proto doufají, že by letos mohli být úspěšní zase oni. V říjnu totiž měly být vyvěseny výzvy i pro malé obce jako jsou Broumy.

Starosta: Můžeme hned začít stavět

„Připravujeme proto novou žádost o dotaci na kanalizaci, která bude převážně gravitační,“ informoval Jiří Čermoch. Obec počítá, že žádost o dotaci z Operačního programu životního prostředí z evropských fondů bude podávat ještě v letošním roce. Protože už má vyřízena všechna potřebná povolení i stavební, může v připadě získání dotace okamžitě začít stavět.

A kolik by obec v případě, že bude v žádosti o peníze úspěšná, mohla formou dotace získat? „Výše přidělovaných dotací se stále přehodnocuje, takže to neumíme odhadnout. Vypadá to ale, že bychom museli mít vyšší spoluúčast než měl například Kublov. Podle toho, co mi ale bylo sděleno, by to bylo tak 25 procent realizačních nákladů, může to být ale i daleko více,“ upozornil Jiří Čermoch.