Obyvatelé lokality Křižatka v Králově Dvoře by se letos pravděpodobně mohli dočkat nové kanalizace a vodovodního přivaděče. Místním domácnostem by tak konečně skončily problémy s vývozem odpadních vod a s nekvalitní pitnou vodou.

Na výstavbu kanalizace a přivaděče vody se představitelům města podařilo získat mnohamilionovou dotaci z fondu životního prostředí.

„Po šesti letech snažení a příprav jsme obdrželi rozhodnutí Státního fondu životního prostředí, které podepsal ministr Ladislav Mikl. Rozhodnutím byla našemu městu přiznaná dotace ve výši 40 milionů korun. Jsme velmi rádi, že se nám tuto dotaci podařilo získat a ministerstvu životního prostředí za ni děkujeme,“ informoval starosta Králova Dvora Karel Mencl.

Náklady na obě investiční akce by měly být v celkové výši 50 milionů korun. Deset milionů tak město bude muset na kanalizaci a přivaděč přidat z rozpočtu. „V Křižatkách je voda velmi nekvalitní. Lidé jí mají z místních studen a obsahuje spoustu siřičitanů. Proto do Křižatek přivedeme vodu z Popovic. Postavíme nový přivaděč, kterým se voda ze Želivky dopraví do vodojemu v Křižatkách,“ vysvětlil Karel Mencl.

Vzhledem k terénu, který v lokalitě Křižatek je, se představitelé Králova Dvora rozhodli pro odkanalizování místních nemovitostí využít tlakové kanalizace.

„Díky tomu, že jsme vybudovali stoku F, můžeme nyní odpadní vody z Křižatek svést do stoky G v Popovicích,“ upozornil starosta Králova Dvora.

Město Králův Dvůr v rámci dotace vybuduje nejen hlavní řad, ale i přípojky. „Přípojky budou umístěny mimo pozemky i zahrady lidí, kteří v Křižatkách žijí. Myslím si, že pak nebudeme muset řešit žádný problém typu, že se lidé nechtějí na novou kanalizaci napojit. V případě, že ano, budou nám muset dokládat jak často si septiky nechávají vyvážet,“ upozornil Karel Mencl.