Mnohaminutové zpoždění příměstských autobusů a pořádný kolabs dopravy v ulicích Berouna v pondělní ranní i odpolední špičce zrychlil tep cestujícím i řidičům.

„To je k nevíře. Už jsem měla být dávno v práci, ale místo toho jsem musela sedět v autobuse, který jel hlemýždím tempem. Třída Míru byla ucpaná už od Velkého sídliště. Z Hudlic jsme vyjeli ve čtvrt na osm a teď máte pomalu o hodinu více. Doufám, že tohle nebudu zažívat každé ráno, to by mě asi stálo zdraví,“ rozčilovala se jedna z cestujících z pravidelné linky Hudlice – Beroun.

Autobusy nabíraly ohromné zpoždění

Jak přiznal sám řidič autobusu, na zastávku U Černého koně v Berouně přijel zhruba o 20 minut déle než je uvedeno v jízdním řádu. Podobně na tom byly i ostatní autobusové linky. „Podle našich řidičů byla do půl osmé doprava po třídě Míru bez problémů. Zácpa začala až potom a autobusům nabíhalo desetiminutové až patnáctiminutové zpoždění,“ uvedl k situaci, která zřejmě čeká na řidiče v ulicích Berouna i v následujících dnech, za Probo Bus Beroun Vladimír Káš.

Dopravní kolaps má na svědomí pokračující rekonstrukce Plzeňské ulice v Berouně. Její poslední a nejkratší etapa, která potrvá až do 15. října, si totiž vyžádala uzavření ulice Bratří Nejedlých. „Rekonstrukce ulice Plzeňská vstoupila 19. září do poslední etapy. Zbývá opravit už jen její krátký úsek od křižovatky s ulicí Bratří Nejedlých ke křižovatce ulic Plzeňská a Koněpruská, přes níž směřuje doprava k přivaděči na dálnici D5,“ informovala mluvčí Městského úřadu v Berouně Jitka Soukupová.

Poslední opravovaný úsek přinese při průjezdu městem řidičům největší problémy. Všechna vozidla z dálnice ve směru od Plzně i od Prahy, stejně jako od železničního nádraží a od Koněprus totiž musí z Koněpruské ulice do centra Berouna po objížďce Zvonařovou nebo Kollárovou a poté Jungmannovou ulicí a tady má doprava vzhledem k velkému množství projíždějících aut tendenci houstnout.

Přechod u školy hlídají policisté

„Řidiči i cestující musí současné dopravní problémy v ulicích Berouna vydržet. Jiným způsobem to prostě nejde udělat. Objížďka navíc vede okolo 2. základní školy, proto jsme se s městskou i státní policií dohodli na tom, že po dobu objížďky budou každé ráno od půl sedmé do osmi hodin na křižovatce ulic Kollárova a Preislerova zajišťovat bezpečné přecházení dětí do školy policisté. Za to bych jim chtěl poděkovat,“ uvedl vedoucí odboru dopravy Městského úřadu Beroun Miroslav Jerling.

Do konce září by už řidiče v ulicích Berouna žádná nová uzavírka překvapit neměla. Pouze první či druhý říjnový víkend bude při pokládce živičného povrchu úplně vyloučená z provozu křižovatka Koněpruské s Plzeňskou. Veškerá doprava z dálnice pak povede Obchodní ulicí okolo Kauflandu a Penny Marketu do Kollárovy ulice či na Králův Dvůr.

„Problém ale očekáváme zejména v sobotu v samotné Obchodní ulici a hlavně na křižovatce s Plzeňskou, kde světelná signalizace nezvládne propouštět nápor vozidel z jednoho směru. Bohužel u těchto semaforů se současným technickým vybavením existuje jen jeden program a jeho změna by stála 15 až 30 tisíc korun, což by na tak krátkou dobu nebylo ekonomické. Řešením není ani vypnutí semaforů, protože pak by z Obchodní ulice téměř nikdo nevyjel,“ podotkl Miroslav Jerling s tím, že se odboru dopravy podařilo zajistit alespoň změnu řazení jízdních pruhů. „Ty jsou zde nesprávně vyznačeny. Odbočovací pruh vlevo na Králův Dvůr bude nově samostatný a pro přímý směr a odbočení vpravo bude sloužit pravý jízdní pruh. Tím se už nezablokuje přímý směr do Kollárovy ulice,“ dodal Jerling.