Beroun/ Mnozí občané se začínají v Berouně bát temných nočních ulic. Mají strach z přepadení. Obavy v nich vzbuzuje poslední případ hrubého násilí, který se odehrál před pár dny. Muž zbitý skupinkou skinů skončil v nemocnici s patnácti centimetrovou tržnou ránou na hlavě. V současné době je mimo ohrožení života a podle aktuálních informací by měl být v nejbližších dnech propuštěn do domácího ošetřování. Tento případ bohužel není ojedinělý a na ulice Berouna padá stín strachu. „Večer bych po šesté hodině sama ulicemi Berouna nešla. Mám strach. Je to tu nebezpečné,“ popisuje svou obavu paní Renata.


Největší nárůst případů výtržnictví zaznamenali policisté v září loňského roku. Tehdy řešili dokonce tři případy najednou. „V současné době jsme nezaznamenali nějaký větší nárůst trestné činnosti. Situace je shodná s minulými roky,“ informovala mluvčí berounského policejního ředitelství Marcela Pučelíková.


Přesto se ale mnozí lidé bojí chodit za tmy z práce, nebo samotní vyjít do ulic. Řada studentů už má vytipovaná místa, kterým by se po setmění měli občané vyhýbat. „Když jdete ze zimního stadionu zadní cestou k manažerské akademii, v místech, co je ten altán, tak tam už na nás jednou vyběhl nějaký poberta,“ popisuje svůj zážitek hokejista Martin. Naštěstí mladých hokejistů bylo víc, a násilník vzal nohy na ramena. Ne vždy, ale mají lidé takové štěstí. Svědčí o tom i případy znásilnění a přepadení z minulého roku.


Městská policie se své občany snaží chránit co nejefektněji. K tomu má k dispozici kamerový systém obsahující devět kamer rozmístěných po městě.
„Kamerový systém už pomohl u mnoha případů, i poměrně v závažné trestné činnosti, ale i tak má kamerový systém omezený dosah a někdy se jedná o shodu náhod,“ uvedl velitel městské policie Pavel Novák.


Celý systém je poměrně složitou finanční záležitostí, proto městská policie zatím neuvažuje o jeho rozšíření do dalších míst Berouna. Lidé by se měli rizikovým místům proto raději vyhýbat a po setmění chodit Berounem nejlépe ve větším počtu lidí.

Autor článku Jakub Hybš