Karel Mencl čelí obžalobě ze dvou trestných skutků. Za prvé z toho, že firmě Formatech, která v Králově Dvoře stavěla víceúčelovou sportovní halu, proplácel celé fakturované částky, a to i přesto, že věděl, že si má město z každé proplacené faktury za provedené dílo ponechat určitou finanční část jako zádržné.

„Protože tak neučinil, způsobil městu Králův Dvůr škodu ve výši 2 321 655 korun,“ citoval při minulém soudním líčení z obžaloby berounský státní zástupce Pavel Prygl.

Druhého trestného činu se Karel Mencl měl dopustit tím, že v souvislosti s výstavbou sportovní haly nechal Josefu Launovi proplatit dvě faktury, ačkoli věděl, že práce, které byly na faktuře uvedené, nebyly provedené a deklarovaný materiál nebyl použit. Městu Králův Dvůr tím měl podle obžaloby způsobit škodu ve výši 4 495 tisíc korun.

Protože Josef Laun nechal tyto dvě faktury vystavit, i když věděl, že práce nebyly provedené, čelí u berounského soudu obžalobě z trestného činu podvodu.

Při čtvrtečním jednání hodlá soudce Jaroslav Zalejský vyslechnout další svědky, a to ty, kteří se z minulého stání omluvili. Při prvním líčení vypovídal k případu například Josef Rozhoň, Kamíl Machart a také současný starosta Králova Dvora Petr Vychodil.

„O tom, že neměly být určité práce na hale provedeny a některý materiál nedodán, jsem četl. Nedokážu říct, jestli je to správně nebo ne. Vím, že pan Mencl říkal, že tam ty věci viděl. Kdy zastupitelstvo města pověřilo kontrolní a finanční výbor kontrolou sportovní haly, už přesně nevím. Na základě této kontroly ale byla vypracována zpráva, jejíž body nám potom Karel Mencl vysvětloval,“ uvedl k otázce předsedy senátu Okresního soudu v Berouně při minulém stání Petr Vychodil.

K penězům, které město zaplatilo za dvě výše zmiňované faktury Josefu Launovi, Petr Vychodil uvedl: „Bývalý starosta nám na zastupitelstvu řekl, že se jedná o zálohové faktury. Také nemohu říci, že by firma Formatech byla při výběrovém řízení nějak zvýhodněna.“