Obcím chybějí peníze, a tak se rozhodly využít svého práva a pro letošní rok zvýšit zvýšit daň z nemovitosti minimálně na dvojnásobek. Lidé i podnikatelé tak už v květnu zaplatí na této dani mnohem více peněz než dosud.

Při stanovení nové výše daně z nemovitosti obce vycházely z místního koeficientu. Mohly ji zvednout na dvojnásobek ale i pětinásobek. Jestliže vlastník nemovitosti platil daň z nemovitosti podle koeficientu jedna ve výši 500 korun. V letošním roce tak už zaplatí 1000 korun. Při využití místního koeficientu pět to představuje navýšení zhruba na částku 2500 korun. Daň z nemovitosti bude letos vyšší i v Králově Dvoře.

„Před deseti lety mělo naše město čtyři tisíce obyvatel. Nyní jich má téměř osm tisíc. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli dosavadní místní koeficient navýšit na 2. Dvojku mají i Hořovice a Zdice. Takže si nemyslím, že bychom daň z nemovitosti zvýšili nějak razantně. Jen jsme jeho výši srovnali s okolními městy,“ uvedl k navýšení daně starosta Králova Dvora Petr Vychodil s tím, že městu toto rozhodnutí přinese do kasy čtyři miliony korun.

Nově platí letos větší daň z nemovitosti i firmy, a to za takzvané zpevněné plochy. To jsou komunikace, parkoviště a chodníky.

V Berouně, Králově Dvoře, Chrustenicích místní koeficient zvýšily na dvojku. Ve Svatém Janu pod Skalou, kde už dvojku měli v loňském roce, přešli dokonce na trojnásobek. K nejvyššímu pětinásobnému koeficientu přistoupily Černošice.