První etapa rekonstrukce Obecního úřadu v Novém Jáchymově spolykala miliony korun. Z útulného prostředí se nyní mohou těšit úředníci, ale i místní lidé při vyřizování svých záležitostí. „Prostory obecního úřadu jsou nyní pěkné. Dříve to tam bylo takové ponuré, no prostě jako někde v kobce. Teď to má svoji úroveň,“ poznamenala Marie Jiravová z Nového Jáchymova.

S rekonstrukcí obecního úřadu začali představitelé Nového Jáchymova už v roce 2006. „Budova byla už mnoho let v havarijním stavu. Její opravu jsme neustále odsouvali kvůli něčemu důležitějšímu. Jako byl například plyn, či výstavba bytů v obecním domě. Potom ale začalo do budovy zatékat a elektrické rozvody přestaly vyhovovat potřebné technice,“ upozornila starostka Nového Jáchymova Iva Kinclová.

Začala se totiž internetizovat státní správa a obec musela začít řešit technické zázemí. Na nutnou rekonstrukci budovy jí ale stále chyběly finanční prostředky a tak se je snažila získat formou dotací.

V roce 2006 se představitelům Nového Jáchymova podařilo získat dotaci na rekonstrukci střechy. „Z programu obnovy venkova jsme dostali 125 tisíc korun na částečnou výměnu střešní krytiny. O rok později jsme si podali žádost o další dotaci na stavební úpravy a statické zpevnění pod zrekonstruovanou částí střechy,“ uvedla Ivana Kinclová.

Na tyto práce obec získala 121 tisíc korun a v roce 2008 dostala ještě 134 tisíc. Tyto malé částky ale rozsáhlou rekonstrukci budovy nemohly pokrýt. Proto zastupitelé obce přemýšleli, jak a kde potřebné finance sehnat. „Nechali jsme zpracovat projekt na rekonstrukci přízemí a požádali o finanční podporu z regionálního operačního programu Evropské unie. Zde jsme ale neuspěli,“ informovala starostka Nového Jáchymova.

Nezdar ale představitele malé obce na Berounsku neodradil. Na začátku loňského roku si podali další žádost. Tentokrát to bylo z nového programu. Fond rozvoje obcí a měst Středočeského kraje požádali o dotaci na půdní vestavbu. „Z fondu jsme nakonec získali 2 miliony 394 tisíc korun. Celá půdní vestavba stála 2,75 milionu korun. podíl obce byl 350 tisíc,“ uvedla k náročné investiční akci Iva Kinclová.

Do půdní vestavby, která má bezbariérový vstup, se nyní přestěhoval obecní úřad a přízemí čeká na rekonstrukci. Obec v něm plánuje zřídit komunitní centrum a společenskou místnost.