Do berounské Městské knihovny přijela ve středu 15. února besedovat publicistka a televizní scenáristka Jitka Lenková.

„Na Berounsku jsem zatím ještě žádnou besedu neměla, ale můj vztah k němu je zcela specifický. Na prázdniny jsem totiž jezdívala k babičce a dědovi do Mýta u Rokycan a na Berounsko, konkrétně na Karlštejn a do Koněpruských jeskyní, jsme pořádali výlety. Později mě oslovila i trampská historie tohoto kraje a samozřejmě i zdejší tajemná místa,“ vysvětlila Jitka Lenková.

I když společně s Marií Holečkovou, která Setkání s autory organizuje, vybrala téma „Fenomén konce světa 2012 v české kotlině“, samozřejmě počítala s diskusí a otázkami i na jiná témata z oboru „záhad“. Besedu navíc doprovázela vyobrazení související s tématem a každý návštěvník obdržel unikátní kalendářík.

Jitka Lenková je autorkou více jak dvaceti knih, mimo jiné osmidílného cyklu Tajemné podzemí, ale jejich prodej na besedě neplánovala. Ostatně, v Levných knihách je za velmi přijatelnou cenu k dostání kniha Mimozemšťané v Čechách, kterou napsala společně s manželem Ladislavem Lenkem.
A co autorku nejvíce baví na besedách? „Pro mě znamenají možnost sdělit přehledně posluchačům informace, které se mi podařilo k tomu či onomu tématu objevit a které je zajímají. Přitom by se jich sami nedopátrali anebo by jim to zabralo příliš mnoho času. Podnětné jsou vždy také dotazy a připomínky posluchačů, které v této souvislosti vnímám jako partnery při pátrání po věcech tajemných a záhadných,“ zdůraznila Jitka Lenková.

TEXT: KAREL SOUČEK