„Před dvěma lety jsme investovali do nové fasády našeho domu. Nejprve se nám objevil nápis na dvířkách u antoníčka. Naštvalo nás to, ale manžel je přetřel barvou asi třikrát a ty klikyháky zmizely. Za dva měsíce jsme je měli ale pomalované znovu a ještě k tomu kus přední části domu. To už manžela rozzuřilo, protože to byla škoda za tisíce korun. Vy chcete žít v hezkém prostředí, investujete do toho peníze a nějaký syčák vám to beztrestně ničí. Nejvíc nás štve ta bezmoc,“ svěřila se Renata Buchhelcová.

Město Beroun se rozhodlo s tímto druhem vandalství bojovat. Nesmyslné nápisy a obrazce už hyzdí i městské kulturní památky. Jeho vedení si uvědomuje, že je to běh na dlouhou trať, ale hodlá graffiti vytlačit z centra města a postupně i z dalších lokalit.

Centrum Berouna už zdobí nový vánoční strom. Letos je jím smrk z Vančurovy ulice.
OBRAZEM: Husovo náměstí v Berouně zdobí vánoční strom

V loňském roce město rozjelo projekt na odstraňování graffiti z budov na území města. Zafinancovalo odstranění nápisů ze zhruba 800 metrů čtverečních posprejovaných fasád městských objektů. Od graffiti vyčistilo budovu koupaliště na Velkém sídlišti, základní školu a další. Graffiti zmizelo i z autobusových zastávek. V rozjetém projektu Beroun pokračuje i letos. Jeho cílem je odstranit graffiti i z objektů soukromých vlastníků. Vedení města nechce, aby čmáranice sprejerů hyzdily vzhled Berouna.

„Letos projekt pokračuje odstraněním graffiti z objektů, které nejsou v majetku města. Rada města už schválila čtyři žádosti soukromých majitelů objektů. Na odstranění graffiti z těchto objektů se město Beroun bude finančně podílet. Mezi žadateli je i berounské muzeum,“ uvedla mluvčí berounské radnice Jitka Soukupová.

Město se inspirovalo v několika českých městech, kde běžně odstraňují graffiti z objektů jiných vlastníků za veřejné peníze na základě smluvního vztahu. Město ale nechce jen po sprejerech napravovat škody, tomuto druhu vandalství chce předcházet. „Chtěli bychom na graffiti vyčlenit určitou plochu, kde by sprejeři mohli beztrestně malovat. Máme vytypované dvě plochy, které by se k tomuto účelu daly využít,“ informoval místostarosta Berouna Michal Mišina.

V areálu nižborského zámku se uskutečnila další tradiční třídenní vánoční výstava místní zahrádkářské organizace nazvaná Plody a květy podzimu.
Na návštěvníky výstavy dýchly Vánoce

A protože podle Michala Mišiny aktivita sprejerů v poslední době v ulicích Berouna stoupá, rozhodlo se město v boji proti tomuto fenoménu spolupracovat s veřejností. „Nyní nám znovu postříkali opravenou zeď u berounské fary v Kostelní ulici. Chceme přispět k dopadení pachatelů tohoto trestného činu, a proto budeme pokračovat v udělování odměn za jejich nahlášení,“ upozornil místostarosta Berouna.

A co hrozí v případě dopadení sprejerům? Podle policie se dopouští trestné činnosti. „Jedná se o poškození cizí věci, a to bez ohledu na výši způsobené škody a pachatelům hrozí odnětí svobody až na jeden rok,“ uvedla policejní mluvčí Marcela Pučelíková.

Podle jejího vyjádření se tento druh vandalství vyskytuje zejména v ulicích Berouna. V ostatních menších městech regionu je to pouze sporadický jev. „Nejčastěji jím jsou postiženy vlakové soupravy a fasády domů,“ dodala Pučelíková.

Robert Neubauer má plno, objednává už na leden.
Na kominíka si počkáte i déle než měsíc, nestíhají zakázky