V drtivé většině případů rodiče musejí obětovat prakticky všechen osobní čas, aby stihli pro své děti zajistit vše potřebné. Mnohdy jde o závazek na dlouhá léta a není to vždy jednoduché. „Když se realizuje podobný záměr, tak se většinou zaměřuje na děti. Nicméně rodiče bez volna o své děti pečují deset patnáct let i více. A aby byli v tom, co dělají, nadále dobří, je důležité je podpořit,“ vysvětlila za centrum důvod této služby Andrea Lexová s tím, že když se do těchto rodin investuje potřebná energie tak, aby si rodiče mohli odpočinout, rodiny hned fungují lépe.

Cílem organizace je rodiny s podobným osudem propojovat, což jim pomůže se dostat ze sociální izolace. „Málo se například stává, že postižené dítě někdo pozve na narozeninovou oslavu, kroužky nejsou prakticky žádné. Takže pečující rodiny žijí často v osamocení. Když se nám ale podaří dát tyto rodiny dohromady, hned sdílejí osobní zkušenosti nebo si vyměňují užitečné informace. A ještě si u takového setkání odpočinou,“ přiblížila Lexová.

Centrum podporuje pravidelná setkávání v rámci svépomocné skupiny pro rodiče. Organizuje přednášky a semináře. Pomohlo založit i spolek rodičů SpoluSvět, který rodiny s dětmi s postižením sdružuje. „Řeší se například sexuální výchova nebo intimní hygiena u mladých se znevýhodněním. Což jsou témata, o kterých se moc nemluví. Ale nejen to. Zveme různé odborníky na přednášky a pro klienty pořádáme psychorehabilitační pobyty. U toho nám s dětmi pomáhají asistenti,“ doplnila.

Rodiče mohou využít programy zdarma

Navíc v rámci programů, které jsou zdarma, rodiče mohou využít i služeb psychologa nebo fyzioterapeuta. „Pandemie situaci trochu komplikuje. Poslední pobyt se nám však podařilo udělat v září a další plánujeme na červen,“ poznamenala Vysloužilová. V případě potřeby centrum také zprostředkuje opatrovníkům i poradenství s nasmlouvanými odborníky. Jde třeba o speciální pedagožku Jitku Hatinovou, lékařku Evu Kašparovou či psycholožku Bohumilu Vokáčovou.

Zájemci mohou centrum kontaktovat. Míra a druh postižení či věk opečovávaného nehrají roli. „Nicméně v regionu působí i organizace Dementia, která nabízí pomoc rodinám, které se starají o blízké seniory s některým typem demence. Takže i když nejsme věkově limitovaní, tyto pečující odkazujeme na ně,“ připomněla Vysloužilová. Projekt je financován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost. Na Berounsku má centrum působit až do konce června příštího roku.