Projekt na odstranění graffiti z městských ulic Beroun rozjel už v loňském roce, kdy začal s jejich odstraňováním na budovách v majetku města. Na některých objektech odstranilo nápisy a omítky městských objektů opatřilo technologií nátěru antigraffiti. Jedná se o objekty, které čeká rekonstrukce, nebo které se budou stavět nové. “V loňském roce se nám podařilo vyčistit většinu posprejovaných fasád městských objektů, celkem se jednalo o plochu o rozměru 800 metrů čtverečních,“ vysvětlil starosta Berouna Ivan Kůs .

Z rozpočtu na toto opatření byly uvolněny statisíce korun. Graffiti bylo odstraněno ze zhruba dvaceti městských objektů. Patří k nimi i budova venkovního plaveckého areálu na Velkém sídlišti, která byla prvním z nich. „Sousední budova výměníku, která je na tom nejhůře, se ale čisté fasády už nedočkala. Vypadá to tady jak v nějakém ghettu. K výměníku se stahuje kdejaká verbež, která tady v okolí ničí, co se dá,“ poznamenala Pavla Stašová z Velkého sídliště.

Letos město hodlá v odstraňování graffiti pokračovat. „Chceme, aby graffiti nehyzdilo vzhled Berouna, proto nabídneme tento postup i dalším subjektům, poznamenal Ivan Kůs s tím, že se představitelé Berouna inspirovali v několika českých městech, kde běžně odstraňují graffiti z objektů jiných vlastníků za veřejné peníze na základě smluvního vztahu. „V první etapě se zaměříme na městskou památkovou zónu, kde musí práce probíhat pod dohledem památkářů. Poté budeme pokračovat i v ostatních městských částech,“ vysvětlil starosta Berouna.

V centru Berouna y se tak mohl čisté fasády dočkat průchod u Muzea Českého krasu nebo budova bývalého obchodního domu Květ. Řádění vandalů a jejich sprejerské výtvory průběžně dokumentuje Městská policie v Berouně. Nyní budou nově posprejované fasády domů a dalších objektů mapovat i pracovníci prevence kriminality. Ti se po městě denně pohybují a mají tak o jeho vzhledu nejlepší přehled.

O plánech současného vedení města musí ještě 21. března rozhodnout rada města a v dubnu berounské zastupitelstvo. „Připravujeme program na odstraňování graffiti tvorby, do něhož by se mohli zájemci přihlásit. Mělo by se jednat zejména o neziskové a příspěvkové organizace a fyzické osoby. Součástí návrhu bude i návrh smlouvy. Konečné slovo ale budou mít 11. dubna berounští zastupitelé,“ poznamenal starosta Berouna.

Kromě nápravy škod způsobených vandaly, chce vedení Berouna pro sprejery najít vhodné plochy na jejich nápisy. Myslí si, že když budou mít legální plochu na své řádění, nebudou ničit městský a soukromý majetek.

„Nejdále jsou jednání s majiteli plechového plotu u kovošrotu. Ten by byl po ošetření antigraffiti sprejerům k dispozici jako legální plocha. Další možností je betonová plocha pod dálničním mostem u parkoviště P+R v blízkosti vlakového nádraží,“ vysvětlil místostarosta Berouna Michal Mišina.