Ekonomická krize způsobená jednotlivými vládními omezeními a nařízeními a i takzvaným vypnutím ekonomiky na jaře letošního roku se podepisuje na příjmech měst a obcí. V největším okresním městě Berouně se příjem propadl o téměř 80 milionů korun. Je tak zřejmé, že město začalo šetřit. A pochopitelně hledalo úspory na projektech, které ještě nejsou realizovány a patří k těm dražším. A mezi ně patřila i výstavba sociálních bytů v Bezručově ulici.

„Museli jsme začít šetřit. Hledali jsme ty nejdražší projekty, což byl i ten na výstavbu sociálních bytů. Nakonec jsme se domluvili a rozhodli, že tento projekt realizovat nebudeme,“ komentoval rozhodnutí rady města místostarosta města Beroun Dušan Tomčo s tím, že projekt na výstavbu devíti sociálních bytů ve zmíněné lokalitě se řešil od loňského roku a město na něj mělo přislíbenou dotaci ve výši necelých 720 tisíc korun.

„Projekt se ale neustále prodražoval, jednalo by se o investici za 21 milionů korun, zatímco výše dotace zůstávala stejná. Proto jsme se rozhodli projekt zastavit,“ vysvětlil místostarosta Dušan Tomčo.

I když radnice projekt na realizaci devíti sociálních bytů zastavila, v Berouně by v budoucnu měl vyrůst zcela nový objekt se zhruba čtyřicítkou sociálních bytů. Místostarosta Dušan Tomčo řekl, že v tuto chvíli město uvažuje o lokalitě Na Morákově (poblíž křižovatky ulic Na Morákově, Pod Homolkou, Košťálkova a Na Máchovně).

Vzniknout by zde měly sociální byty především pro seniory, kteří se ocitnou v těžké ekonomické situaci, kdy se svými příjmy nedokáží pokrýt náklady na bydlení. Město Beroun by pak zdejším klientům bydlení finančně dotovalo. Podle analýzy, kterou mají radní k dispozici, bude v budoucnu potřeba 173 sociálních bytů.

„Je možné, že bychom vybrali ještě i jinou lokalitu, ale v tuto chvíli uvažujeme o této. Nachází se zde všechny potřebné služby a zároveň se jedná o klidnou lokalitu. I když se tu v budoucnu plánuje výstavba, ale určitě tu zůstane klidná lokalita z hlediska dopravy,“ sdělil Dušan Tomčo.

Kdy se začne stavět, není v tuto chvíli zřejmé. Vedení berounské radnice si dalo za cíl do konce volebního období připravit veškeré přípravné práce. O jak náročnou investici se jedná, nechce zatím místostarosta konkretizovat, jelikož město nemá zatím žádné konkrétní projekty a odhady jsou tak dramaticky rozdílné.

„V tuto chvíli dáváme dohromady administrativní a legislativní záležitosti, které se týkají PPT projektu. To znamená s pomocí soukromého subjektu bychom chtěli, aby město mělo v budoucnu k dispozici zhruba 40 nových sociálních bytů pro seniory. Bohužel, nevýhodou je, že s tímto projektem jsou v rámci České republiky minimální zkušenosti,“ dodal Dušan Tomčo.