Cyklisté mohli na policisty narazit na několika místech. „Od páté hodiny večerní hlídky zaujaly místo hned na několika stanovištích, a to jak na území města, tak na přilehlých cyklostezkách. Setkat s policisty se lidé mohli například na cyklostezce Hýskov – Beroun, na stezkách přímo v městě Berouně a na Husově náměstí,“ upřesnila mluvčí policie Michaela Nováková.

Policisté kontrolovali především přítomnost alkoholu, a to i kvůli nedávné nehodě opilého cyklisty, která se stala 10. srpna ve večerních hodinách v Berouně. Muž havaroval na sdíleném kole v Tyršově ulici a musel poté být převezen do hořovické nemocnice k ošetření. Sanitku mu zavolali svědci. Přivolaní policisté do nemocnice u muže naměřili přes dvě promile alkoholu v krvi.

Ilustrační foto
Nehoda u Žebráku: Dodávka narazila do kamionu, na dálnici letěl vrtulník

„Policisté kontrolovali především požití alkoholických nápojů před jízdou. Celkem bylo zkontrolováno několik desítek lidí a odhalili jsme patnáct cyklistů pod vlivem alkoholu. Nejvyšší naměřená hodnota u kontrolovaného byla 1,96 promile. Tři osoby nadýchaly jedno promile a dva účastníci silničního provozu jedoucí na bicyklu test na alkohol odmítli. Zbývající drobnější prohřešky se řešily domluvou,“ podala podrobnosti mluvčí policie.

Vzhledem k tomu, že cyklista je přímým účastníkem provozu, vedle jízdy na kole v podnapilém stavu se policisté věnovali i dodržování dopravních předpisů. Ukazuje se, že lidé buďto značení ignorují, nebo jej neznají. „Samozřejmě se hlídky zaměřily i na kontrolu dodržování dopravního značení, které podle posledních zjištění cyklistům dělá problém. Především zákazové a příkazové značky mnohým uživatelům bicyklů nic neříkají. I cyklisté musí bezpodmínečně dodržovat zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích,“ upozornila mluvčí.

U obce Milavče mezi Domažlicemi a Blížejovem se ve středu ráno srazily dva vlaky. Tři lidé nehodu nepřežili.
Na bezpečné železnice si Češi ještě řadu let počkají. Zavádět se budou postupně

Pozornosti policistů neunikl ani technický stav jízdních kol. Hlídky se navíc chtějí do terénu vrátit i v budoucnu. „Vzhledem k tomu, že cyklistika se v regionu stala velice oblíbenou, budeme i nadále pokračovat v obdobných preventivních akcích,“ potvrdila Nováková.