Návrh na cyklostezku předložil už v roce 2015 tehdejšímu vedení města Hořovice David Grunt, který je nyní vedoucím odboru výstavby a životního prostředí.

„Trasa byla navržena v bezpečné vzdálenosti od koryta Červeného potoka, aby se neopakovala situace se stržením cyklostezky ve směru na Osek při povodni v roce 2013. Tehdy došlo ke stržení asi 140 metrů již dokončené stavby,“ uvedla Hana Plecitá z finančního odboru města Hořovice.

Stavba vyšla na téměř 12 milionů korun, přičemž zhruba pět milionů uhradil Státní fond dopravní infrastruktury a čtyři miliony Středočeský Fond cyklistické infrastruktury. O realizaci se postarala firma Ekotech Hořovice, která začala se stavbou v srpnu roku 2022 a dokončila ji ještě tentýž rok v listopadu. Kolaudace proběhla v prosinci roku 2023.

Slavnostního uvedení do provozu se zúčastnili předseda krajské komise pro styk s obcemi Petr Halada, místostarostka Hořovic Věra Eschnerová, vedoucího odboru výstavby David Grunt a majitel realizační firmy Ekotech Hořovice Milan Vyštejn.

Dominantou je dřevěná lávka z trámové konstrukce s délkou 38,5 metru podle návrhu architekta Richarda Bartíka. Trámová konstrukce mostu byla obložena modřínovými plaňkami, aby hezky zapadala do prostředí nově zrevitalizovaného rybníka Valcverk. „Založení konstrukce zde nebylo z důvodu řečiště Červeného potoka jednoduché. Dva betonové pilíře lávky jsou usazeny na betonové piloty v hloubce 14 metrů,“ dodala Plecitá.

Revitalizace rybníka Vlacverk byla dokončena v roce 2020 a společně s cyklostezkou láká k procházkám jak občany Hořovic, tak Kotopek. „Chodíme sem každý den na procházku, protože je to po rovině. Někdy dojdeme až k rybníku," prohlásili dva senioři z Kotopek, kteří se o holích udržují fit.

Cyklostezku ale čekají ještě drobné úpravy. „Kolem cyklostezky proběhla kontrola stávající zeleně certifikovaným arboristou (odborník v oboru péče o dřeviny rostoucí mimo les, pozn. red.), který navrhl některé stromy pokácet kvůli bezpečnosti a ostatní prořezat. U mostu jsou již nyní vysázeny nové keřové porosty, další výsadba zeleně bude následovat,“ podotkla Plecitá.

Cyklostezka bude doplněna o lavičky, pro některé z nich se využije dřevo z pokácených stromů. Přibudou nové odpadkové koše a v místě neutěšeného rumiště za rybníkem Valcverk vznikne tzv. pikniková louka s ohništěm a posezením.

„Cyklostezka přímo navazuje na nezpevněnou cestu, která vede pod sportovišti směrem ke sportovní hale a Společenskému domu. I tuto cestu bychom rádi brzy proměnili v plnohodnotnou asfaltovou cyklostezku a zpřístupnili tak další část města občanům pro sportování i procházky. Se stavbou počítáme v příštím roce, v případě vhodného dotačního titulu ji zrealizujeme ještě letos,“ uzavřela Plecitá.

Mohlo by vás zajímat: Přání obyvatel vyslyšeno: Park u Zábranského kostela oživí nová zeleň i chodníky

Přání obyvatel Berouna vyslyšeno. Upravuje se park u Zábranského kostela | Video: Hájíčková Jana