Přednášky se konají pravidelně jednou za měsíc v prostorách berounského Domu dětí a mládeže. Poslední setkání se konalo 21. října, vedl ho hydrogeolog a vědecký pracovník ve Výzkumném ústavu vodohospodářském Zbyněk Hrkal. Tématem bylo, zda máme na Zemi dostatek vody a jestli nám hrozí války o ní.

Podle něj se věc mnohdy zbytečně nafukuje. „Má dlouhodobá filozofie je odstraňovat lidem strach. Jsme neustále zavalováni hrůzostrašnými zprávami o tom, co nás všechno čeká. Často mi tedy lidé a novináři kladou otázku, kdy dojde na planetě voda a kdy vypuknou válku o vodu. Tyto dezinformace se tedy snažím vyvracet,“ vysvětlil vědec.

Slavnostní otevření nového Snoezelenu
OBRAZEM: Základní škola pro děti s více vadami má novou terapeutickou místnost

Onen říjnový večer tak Zbyněk Hrkal v rámci své přednášky mimo jiné představil i různá technologická řešení, jak existující problémy kolem nouze o vodu vyřešit. „Kdybych to mohl shrnout do jednoho bodu, tak ten hlavní oříšek není v nedostatku vody ve fyzickém slova smyslu, ale nejvýznamnějším problémem je chudoba a nevzdělanost,“ vysvětlil vědec.

Po skončení jeho přednášky proběhla mezi ním a jeho posluchači velmi barvitá a zajímavá diskuze, která na tuto problematiku nahlédla z mnoha zajímavých úhlů. Zbyněk Hrkal především nevidí ve válkách ekonomický přínos. „Když si dvě znepřátelené země dají na misky vah, kolik by je stálo řešení vodního problému s pomocí technologií oproti válce, tak se budou radši snažit dohodnout. Protože válka vždycky vyjde dráž,“ představil vědec základní důvod, proč si myslí, že války o životadárnou tekutinu nikdy nevypuknou.

„Výjimkou je oblast blízkého východu, kde emoce a politické šílenství převažují nad lidským rozumem, kde se skutečně odehrávají boje o vodu mezi Izraelem a arabskými státy,“ dodal hydrogeolog.

Svatomartinské hody. Ilustrační foto.
Svatomartinské hodování nejen 11. 11. v 11.11. Což je spojit s výletem?

Další Science Café se uskuteční už příští týden 18. listopadu od půl sedmé večer. Tentokrát se posluchači můžou těšit na meziplanetární cestování. „Navštíví nás Petr Brož, geolog z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. Bude hovořit o tom, že cesta na Mars a život na něm je ve skutečnosti mnohem složitější, než můžeme v různých filmech a knihách často vidět nebo číst,“ uvedla Markéta Prošková, pedagožka volného času berounského DDM a koordinátorka projektu.