„Měli jsme několik variant. Uvažovali jsme i o smrku, který jsme nevyužili v loňském roce. Jeden typ jsme měli na smrk v Hýskově, ale prozatím se žádný nevybral,“ uvedla mluvčí berounské radnice Jitka Soukupová.

Pokud tedy vlastníte vhodný, pěkně rostlý smrk vysoký 15 až 20 metrů, můžete ho věnovat pro vánoční výzdobu města Beroun. To se dárci odmění tím, že jeho jméno uveřejní v radničním listu.

Město Beroun každoročně zdobí několik vánočních stromů. Celkem jsou čtyři. Jeden je před Hvězdou na Velkém sídlišti, další před Zábranským kostelem, kde se už tradičně zdobí smrk, který zde roste, na Husově náměstí a před Základní školou na Závodí.

„Nově letos počítáme s ozdobením květináčů v Palackého ulici, které by jinak zůstaly na zimu prázdné. Květiny tak vystřídají hrozny malých vánočních kouliček. Nákup celé letošní vánoční výzdoby se bude pohybovat okolo 400 tisíc korun,“ upozornila Jitka Soukupová.

Pestřejší a svátečnější výzdoba

Město Beroun se rok od roku snaží vánoční výzdobu rozšířit. Udělat ji pro obyvatele města pestřejší a svátečnější. Letos počítá s rozšířením vánoční výzdoby na celou třídu Míru, kterou vyzdobí vánočními hvězdami a žárovkami. Vánoční výzdoby se také dočká prostor před halou vlakového nádraží.

Vyzdobena bude i Plzeňská ulice. Nové světelné řetězy budou na listnatých stromech naproti prodejně Baťa a na náměstí Joachima Barranda. „Doplníme také ozdoby na vánoční strom umístěný před radnicí,“ poznamenala mluvčí Berouna.

Kromě romantické výzdoby se obyvatelé města mohou těšit také na nové figurky v betlému. Tentokrát řezbář Jan Viktora z Hýskova vyřezává postavu chlapečka a holčičky.

Novinka: Ježíškova kancelář

close Ježíškova kancelář. info Zdroj: Jitka Soukupová zoom_in Novinkou a milým překvapením zejména pro děti bude Ježíškova kancelář. Tu zájemci najdou přímo u vánočního stromu naproti ZOO koutku se živými zvířaty. V dřevěné boudičce, kterou pracovníci městské údržby právě vyrábí, bude pro děti k dispozici role papíru i tužky a kluci i holčičky zde mohou napsat své přání Ježíškovi.“ Inspiraci jsme čerpali na vánočních trzích v Brně, kde tuto Ježíškovu kancelář mají a děti jsou z ní naprosto nadšené,“ podotkla Jitka Soukupová.

Na první adventní neděli 2. prosince město společně s Městským kulturním centrem přichystalo pestrý program. Ten na Husově náměstí zahájí už v 16 hodin Barokní andílci, což je hudební soubor vedený Michalem Pavlíkem z Čechomoru.

Letos se vánoční strom na Husově náměstí v Berouně slavnostně rozsvítí v 17 hodin. Společně s ním se rozzáří i celé vánoční osvětlení města. „Na rozsvěcení vánočního stromu se už moc těšíme. Když koukám v obchodech na vánoční zboží, cítím, jak se vánoční svátky blíží s mám radost,“ poznamenala Klárka Tichá. Následovat bude koncert souboru Rainbow gospel choir. Chybět nebudou ani stánky s občerstvením.

Sváteční atmosféru si návštěvníci centra budou moci užívat na Husově náměstí po celý advent. V horní polovině náměstí opět vyroste vánoční tržiště se stánky a pódiem, kde bude probíhat připravený program. Stejně jako v minulém roce i tentokrát zde bude na děti čekat kolotoč a velkou pozornost určitě vzbudí i živý betlém. Na trávníku opět vyroste umělá ledová plocha, takže si každý, kdo bude chtít, může zabruslit pod širým nebem.