„Pamatuji si na ně moc dobře. V berounském kulturním domě jsem v roce 1982 měla maturitní ples a před pěti lety v jeho sále tancoval také můj syn. Chodil tam do tanečních. Výměn parket byla v hlavním sále už zapotřebí,“ poznamenala k investiční akci Simona Žáková z Berouna.

Nové parkety jsou z kvalitního dubu a chránit je bude speciální nátěr, který zlepší jejich životnost. Celková investice jejíž součástí je také instalace nové střechy nad rampou ve dvoře kulturního domu, přesáhne částku 600 tisíc korun. Rampu využívají umělci pro stěhování svých rekvizit a hudebních nástrojů. Nezůstane však jen u výměny podlahy v sále, město se rozhodlo vyměnit i povrch v celém vestibulu Plzeňky. Oproti předchozí rekonstrukci, která trvala rok a město Beroun stála přes 25 milionů korun, potrvá tahle pouze několik týdnů.

Všechny uvedené stavební práce potrvají jen do konce letošních letních prázdnin.

Kulturní dům Plzeňka zahájí v Berouně svůj provoz opět na začátku měsíce září. Do té doby by kromě nových povrchů podlah v hlavním sále i vestibulu mělo být vyřešeno také odvětrávání suterénu pod jevištěm. 

Kulturní dům Plzeňka v Berouně koupilo město před několika lety od soukromého majitele za dvacet milionů korun. Dalších více než 25milionů korun investovalo do jeho opravy. Ta trvala rok a skončila 2. září.2015 slavnostním otevřením. Beroun tak nyní vlastní moderní multifunkční kulturní zařízení s velkým i menšími sály, zkušebnou a zázemím pro místní umělce a spolky.

Město získalo na financování rozsáhlé opravy evropskou dotaci v maximální možné výši 20 milionů korun. Stavební práce ale musely být hotové už během sedmi měsíců. Zbytek nákladů Beroun hradil ze svého rozpočtu. Rekonstrukce interiérů a pořízení nového vnitřního vybavení včetně opony stálo dalších 1,7 milionu korun.

„Naše město potřebovalo vlastní kulturní zázemí, a to Plzeňka splňuje. Je z ní moderní objekt, který splňuje všechna kritéria reprezentativního kulturního zařízení. Byl jsem tam s manželkou letos na několika plesech a moc se mi opravené prostory líbily,“ svěřil se Karel Kolman.

Berounská Plzeňka se během náročné rekonstrukce dočkala nové střechy, lepších oken i fasády. Vyměněny byly také elektrorozvody a opraveno sociální zařízení, šatna i pokladna. Senioři i invalidé zde mají výtah a pro dopravu materiálu, aparatury či kulis zde slouží venkovní plošina. Plzeňka se nyní pyšní i novou jevištní a audiovizuální technikou včetně mobiliáře. Kromě sálu pro koncerty, plesy a další akce je součástí areálu i vedlejší dům, v němž vznikla zkušebna a divadelní šatny.

V berounském kulturním domě se během zimní sezony konají plesy, taneční, pěvecké soutěže a mnoho dalších kulturních akcí. V letošním roce se zde poprvé uskutečnilo i vyhlášení prestižní ceny Trilobit Beroun, díky které do města každoročně zavítá i plejáda významných herců, režisérů a dalších umělců. V roce 2015 si tuto cenu z Berouna odvezl i herec Karel Roden.

Velký sál Plzeňky si pronajímají také různé společenské organizace a střední školy, které zde pořádají své maturitní plesy. V případě, že se jedná o komerční akci stojí hodinový pronájem v pátek, sobotu a neděli 1875 korun a za celý den zaplatí zájemce 15 tisíc korun. V případě, že si sál pronajímají střední školy, získají na pronájem výraznou slevu. Za hodinu zaplatí 1500 korun a za celý den 11 500 korun.

V září se v Kulturním domě Plzeňka uskuteční dvě divadelní vystoupení. Divadlo Háta tu uvede hru Byt na inzerát, ve které účinkuje Adéla Gondíková i Ivana Andrlová a Docela velké divadlo zde zahraje představení pro děti Brouk Pytlík.