Začínající léto se neodmyslitelně pojí s procházkami do přírody nebo například sběrem hub v lese. Ideální období je to ale i pro klíšťata. Před těmi varují i pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Právě nyní jsou klíšťata na většině našeho území mimořádně aktivní, stejně tak tomu je i na Berounsku.

Klíšťata se hojně vyskytují v listnatých a smíšených lesích nebo třeba ve vyšší trávě a houštinách. Podle odborníků ČHMÚ je tedy doporučeno využívat především zpevněné cesty a repelent.

„Vzhledem k nemocem, které může klíště přenášet, se po návratu z venku určitě nezapomeňte prohlédnout. Určitě nečekejte až do chvíle, kdy vás něco začne svědit. Můžete také při pobytu venku občas mrknout na nohy či ruce, jestli vám po nich neleze klíště. Hodí se přitom světlé oblečení, na kterém jsou lezoucí parazité dobře vidět," doplnili doporučení odborníci.

| Video: Youtube

Jak správně vydat klíště

Na tom, jak správně vyndat klíště, se častokrát nemohou lidé shodnout. Kroutit/nekroutit, tahat/netahat? Jak to tedy je? Poradili sami zdravotníci.

  • Klíště potřete desinfekčním roztokem nebo gelem k rychlému znehybnění a usmrcení
  • Vezměte navlhčenou vatovou tyčinku, pinzetu či speciální háček a začněte jej kývavými pohyby ze stranu na stranu odstraňovat - Nikdy netaháme!
  • Po odstranění místo přisátí vydesinfikujte a sledujte, jestli nedojde k zanícení (může nastat i po 14 dnech)
  • Klíště zabalte do toaletního papíru a spláchneme nebo spálíme
  • POZOR! Klíště a jeho okolí nepotírejte olejem nebo mýdlovou vodou (apod.), může dojít k vyzvracení střev klíštěte do hostitele a tím se může zvýšit riziko infekce

Jestliže budete na těle pozorovat zvětšené červené skvrny po tom, co jste měli klíště (klidně i po dvou týdnech od přisátí), kontaktujte svého praktického lékaře.