U slavných Koněpruských jeskyň na Berounsku vzniká nová provozní budova s Domem přírody Českého krasu. Jedná se o další dům ze série environmentálně vzdělávacích Domů přírody, které postupně vznikají v chráněných oblastech v České republice, a to ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny (AOPK).

Budova se nakonec otevře od 28. března a turistům bude sloužit jako návštěvnické středisko Koněpruských jeskyní s technickým i provozním zázemím. Součástí objektu budou i doprovodné služby jako prodejna, pokladna, občerstvení a toalety.

V rámci prostor bude k využití i terasa se zahradním nábytkem a dětskou expozicí i nebo zahradní altán a naučná venkovní expozice.

Fotogalerie: Dům přírody Koněprusy.

V souvislosti s otevřením oslavuje Správa jeskyní České republiky potenciální zájemce o provozování občerstvení. Podle zástupce Správy jeskyní ČR Pavla Gejdoše se jedná o míso u Koněpruských jeskyní, s roční návštěvností kolem 80 tisíc lidí.

„Prosíme případné zájemce podnikající v oblasti gastronomie, aby do 12. února 2024 v elektronické či písemné podobě sdělili celkovou výši ročního nájmu za obchodní prostory včetně mobiliáře na adrese Koněprusy 101," doplnil Gejdoš.

Koněpruské jeskyně leží ve středních Čechách, sedm kilometrů jižně od Berouna v chráněném území CHKO Český kras, nedaleko hradů Křivoklát a Karlštejn. Objeveny byly v roce 1950 a pro veřejnost zpřístupněny roku 1959. Vznikly v devonských vápencích starých až 410 miliónů let.

Mohlo by vás zajímat: Cyklostezka Hořovice – Kotopeky byla slavnostně otevřena

Cyklostezka Hořovice – Kotopeky slavnostně otevřena | Video: Hájíčková Jana