Za tím co v roce 2015 si návštěvníci Berouna, ale i jeho obyvatelé v úschovně uložili kolem 600 kol a zavazadel za rok, nyní se jejich počet pohybuje už okolo čísla 3300. „Takových čísel nedosahují ani vyhlášené železniční uzly jako je například Kolín. Zde jich zaznamenali pouze 2000. V úschovně na pražském Smíchově jich měli pouze 1600 a na Masarykově nádraží si lidé do úschovny uložili necelých 1000 věcí za rok,“ upozornil starosta Berouna.

A co je hlavním důvodem, že lidé začali berounskou úschovnu zavazadel a kol na berounském vlakovém nádraží v tak velké míře využívat. Podle vedení Berouna na to mělo velký vliv připojení města Berouna do provozování úschovny. Město se do provozování úschovny zapojilo v rámci projektu švýcarsko-české spolupráce Veřejná doprava pro všechny. Úschovnu na vlakovém nádraží pět dnů v týdnu využívá i Milan Nekolný z berounského sídliště Hlinky. „Pracuji v Praze a do práce jezdím vlakem. Nechci na vlakové nádraží jezdit autobusem. Mám nepravidelnou pracovní dobu. Tak jezdím na kole, a to i v zimě. Je to pro mě jednoduší a těch pár korun mě nevytrhne,“ poznamenal Milan Nekolný.

Ve většině úschoven kol a zavazadel provozovaných pouze Českými drahami je poplatek za úschovu za jeden kus čtyřicet korun. „V Berouně to je pouze deset korun. Tuto částku lidé zaplatí za uschované kolo, batoh či jiné zavazadlo. Cena úschovy je v porovnání s cenami v ostatních úschovnách tak nízká proto, že berounskou úschovnu naše město částečně dotuje,“ vysvětlil místostarosta Berouna Michal Mišina.

Podle zkušeností z berounské úschovny kol je cena za jejich uložení jedním z hlavních měřítek, na kterou návštěvníci Berouna i jeho obyvatelé v současné době kladou velký důraz. To bylo také jedním z důvodů proč se vedení Berouna rozhodlo upravit také ceny za uložení kol v síti cykloboxů, které jsou rozmístěny na pěti místech ve městě. Návštěvníci města je najdou v ulici Karly Machové, u Lávky přes Berounku na Závodí, v Kempu v ulici Na Hrázi, před městskou knihovnou a u venkovního koupaliště v ulici Karla Čapka.

Po vyhodnocení uplynulé sezony jsme zjistili, že nejvíce lidé využívají cykloboxy pro bezpečné uložení jízdních kol od jedné do tří hodin, kdy je cena pět korun. Pak křivka jejich využití strmě klesá. Na základě těchto výsledků jsme se proto rozhodli pro letošní sezonu stanovit jednotnou denní sazbu 10 korun za den. Rádi bychom tak mimo jiné podpořili využívání kola jako dopravního prostředku pro každodenní cestování do zaměstnání. Vzhledem k blížící se opravě Plzeňské ulice je to více než aktuální,“ podotkl místostarosta Michal Mišina s tím, že do jednoho boxu se vejdou dvě dospělá a jedno dětské kolo, a to včetně příslušenství jako jsou helmy, rukavice či batohy.

„Ano, cyklobox už jsem využila. Mám drahé kolo a bojím se ho někde v centru jen tak odložit. Jezdím na něm v létě na berounské koupaliště na Velkém sídlišti a tam jsem také cykloboxy už využila. Podle mne by jich tam mohlo být ale více, protože se mi dvakrát stalo, že byly plné,“ uvedla Jitka Moudrá.

Ceny úschoven: úschovna v Berouně 10 korun za kus na den
ostatní úschovny provozované ČD 40 korun za kus a den