Města v regionu přemýšlela, zda nezavést své vlastní registry. Majitelé psů by například uvedli číslo čipu, když za psa platí městu poplatek. Taková praxe ovšem již funguje v Berouně. „Beroun si již několik let vede vlastní evidenci čipů psů registrovaných v našem městě, kterou má k dispozici i městská policie,“ připomněla Jitka Soukupová, mluvčí berounské radnice.

Při registraci psů se majitelů radnice ptá, zda je pes čipován, a chtějí znát číslo čipu. „Snažíme se databázi každoročně aktualizovat. Problém je v tom, že majitelé psů nemají žádnou povinnost číslo čipu uvádět, a to dokonce ani teď. Byla sice uzákoněna povinnost, že každý pes musí mít čip, ale povinnost jeho číslo sdělit do registru již nikoli,“ podotkla Soukupová.

V zájmu každého majitele psa v Berouně by ale podle mluvčí mělo být, aby číslo čipu uvedl pro případ, že se pes ztratí. Městská policie Beroun je vybavena čtečkou a při odchycení čipovaného psa dokáže zjistit majitele a následně ho kontaktovat, tedy pokud má trvalé bydliště v Berouně.

V případě, že nemá, dohledávají strážníci psa v dalších dostupných registrech, ne vždy ho ale najdou. „Dokud nebude existovat jeden centrální registr a nebude uzákoněna povinnost do toho registru číslo čipu nahlásit, míjí se povinné čipování psů účinkem,“ poznamenala mluvčí berounské radnice.

Dořešené podle města nejsou ani kontroly. Městská policie sice může zkontrolovat majitele se psem na vodítku, ale nemá pravomoc ho na místě postihnout, pokud pes nebude čipován. Může jen sepsat záznam s výsledkem provedené kontroly a postoupit ho veterinární správě, která bude případ dále řešit.

Výsledkem pak bude podle radniční mluvčí jen další nárůst administrativy. Problém je navíc prý i kapacitní.„Městská policie je v současné době plně vytížená zajišťováním veřejného pořádku a bezpečnosti ve městě a na kontrolu čipů nemá prozatím kapacitu,“ dodala Soukupová.