"Zatím se jedná jen o zkušební provoz, který má odhalit úskalí v používání monitorovacího vozu např. nevhodně umístěné značky mimo záběr kamer apod. Z úterka tedy ještě nikomu pokuta nepřijde. Zahájení ostrého provozu předpokládáme v dubnu, po provedení úprav na značení," vysvětlil místostarosta Berouna Michal Mišina (Hnutí ANO a nezávislí).

Zatím se připravují trasy a ladí kamery, aby zachytily všechny informace. Radnice uvažuje o pořízení elektroauta, na který si namontuje vlastní monitorovací systém v ceně zhruba 600 000 korun.

Monitorovací vůz už od úterý jezdí Berounem. Svezli jsme se | Video: Hájíčková Jana

"Provoz monitorovacího vozu bude plánován na denní i večerní hodiny, hlavně na modrých zónách, a to i vícekrát na jednom místě. Tím se vyřeší stížnosti obyvatel z těchto zón, že kontroly probíhají málo často," doplnil Mišina.

Monitorovací auto se vrátí na zkontrolované místo po deseti minutách. Je to z toho důvodu, aby měli lidé čas si zaplatit parkování, anebo odjet, pokud jen něco vykládají a neparkují.

"Dopravu ve městě zahušťují převážně mimoberounští řidiči a z Berouna se stalo hlavně po zavedení modrých zón v Praze parkoviště pro hlavní město. Tomu se chceme efektivně bránit. Věříme, že dojíždějící budou více využívat záchytná placená parkoviště nebo přestoupí na hromadnou dopravu," dodal Mišina.

Modré zóny hodlá radnice ještě v letošním roce rozšířit a také zlepšit dostupnost MHD. Jednání s ROPIDEM a dopravcem již začala. První změny nastanou po letních prázdninách.

"Beroun má v současné době zhruba 77 kilometrů ulic. Teoreticky je monitorovací auto dokáže projet jednou za den, respektive za 8 hodin. Nicméně chceme připravit trasy, které se ráno automaticky vygenerují a jejich dodržování bude kontrolovat GPS. Nikdo nebude dopředu vědět, které to budou, aby nemohl například upozornit svého kamaráda, kde ten den neparkovat," popsal Mišina. Pokuty už nebude vybírat městská policie, ale budou chodit hříšníkům poštou s číslem účtu, kam mají poslat peníze.

Monitorovací vůz už od úterý jezdí Berounem. Svezli jsme se | Video: Hájíčková Jana

Měli jsme možnost monitorovacím vozem absolvovat krátkou trasu. Nejobtížnější bylo zmonitorovat parkoviště u polikliniky, protože auto muselo zajet v každé řadě až nakonec a pak vycouvat. Z auta jsme viděli, jak lidé spěchají k automatům a platí parkovné, jiní zase rychle nasedali do aut a odjížděli. Nicméně v březnu ještě nikomu žádná pokuta nepřijde.

Od dubna již hříšníkům může přijít poštou pokuta za neuhrazené parkování. Výše pokut bude nastavená tak, aby se již nevyplatilo usmlouvat pokutu na 200 korun a na náměstí parkovat celý den.