Nové Centrum duševní rehabilitace postupně nabídne plný rozsah akutní i následné psychiatrické péče se zapojením různých odborníků z české psychiatrie. Je protkáno technologiemi a vybavením, aby funkčně i dispozičně splňovalo podmínky pro moderní medicínu. Kromě standartních pokojů či ambulancí nabídne rovněž prostory pro širokou škálu specializovaných terapií, jako jsou například arteterapie, dramaterapie, muzikoterapie, terapie virtuální realitou či fototerapie. V plném provozu pak v lůžkové části pojme více než dvě stovky pacientů a nabídne zhruba tři sta pracovních.

Jak uvedl ředitel centra a psychiatr Martin Hollý, zařízení je do startu personálně zajištěno a už od samého počátku regionálně pomůže především v rámci lůžkových služeb, kterých je dle jeho slov nedostatek. Centrum se tedy bude rozjíždět v následujících dnech až týdnech a první asi dvacítka pacientů jej navštíví již v červenci, a to na specializovaném psychoterapeutickém programu.

„V průběhu srpna pak otevřeme další oddělení a tím se více přiblížíme akutní péči. Načež během podzimu bude otevřena i akutní ambulance s příslušným oddělením,“ upřesnil dále ředitel s tím, že v měsících říjen a listopad začnou navíc přijímat případy od záchranné služby.

V berounském zařízení tímto najde pomoc široká skupina pacientů a léčebná péče by pro ně měla být poskytována komplexně. Služby budou zaměřené jak na nemocné s náhle vzniklými duševními potížemi, tak pro ty, kteří v aktuálním systému péče nejsou dostatečně ošetřeni.

„Cílem je vybudovat výborně fungující síť regionálních služeb, která poskytuje komplexní péči o lidi žijící s duševním onemocněním či s rizikem jeho rozvoje a zároveň poskytovat i služby nadregionálního významu v podobě psychoterapeutických programů,” doplnil Hollý.

Během slavnostního dopoledne na místě promluvil také premiér České republiky Petr Fiala, který uznal, že péče o duševní zdraví patří mezi slabší místa ve zdravotnictví.

„Stále bojujeme s problémy a jedním z nich je jasná nedostatečná kapacita pracovišť. Důsledkem je, že se čeká na setkání s odborníkem i několik měsíců,“ řekl předseda vlády a připomněl, že ke zhoršení duševního zdraví populace přispěla rovněž i pandemie koronaviru. „Je skvělé, že na tuto situaci kromě státu či výzkumných institucí stále více reaguje i soukromý sektor. Naprosto unikátním příkladem je toto centrum v Berouně,“ dodal Fiala.

Pětipatrová budova o rozloze 25 tisíc metrů čtvrtečních stála 1,2 miliardy korun a za investicí stojí holding Akeso. Jeho jediným majitelem je podnikatel a visionář řeckého původu Sotirios Zavalianis.

Stavba Centra trvala pět let a podílel se na ní tým českých i zahraničních architektů a designérů. Ti navrhli nevšední prostor s řadou speciálních prvků. Budova je plná přirozeného světla a využívá přírodní materiály. Nechybí v ní ani multifunkční sál, sauna, bazén, tělocvična, fitness či kavárna.