„Radnice předala staveniště 4. ledna společnosti OK Garden, která park zrevitalizuje. Hotovo by mělo být v listopadu letošního roku,“ řekl místostarosta Berouna Michal Mišina (Hnutí ANO).

Zaměstnanci OK Garden už vybourali stávající komunikace a pokáceli dřeviny. Ty budou nahrazeny novou výsadbou – stromy a keři. Nebudou chybět ani květinové záhony. Vzniknou i nové cesty a chodník.

Hlavní chodník bude ze žulových kostek, vedlejší cesty mlatové. Počítá se i s novým osvětlením a lavičkami včetně odpadkových košů. Po celou dobu úprav je park pro veřejnost uzavřen.

Ilustrační foto.
Kolik zaplatíme za vodu? Na Berounsku vodné a stočné výrazně podražilo

Obnova Zábranského parku se stala vítězným návrhem participativního rozpočtu v roce 2021, pro který hlasovalo nejvíce obyvatel Berouna. Na návrh byl určen jeden milion korun. Jenže to by na celkovou revitalizaci nestačilo, a tak radnice vyčlenila z rozpočtu dalších šest milionů korun.

„Participativním rozpočtem se snažíme naše občany vtáhnout do chodu města, dát jim možnost rozhodnout se, kam investovat část financí. Zároveň je to pro nás určitá názorová sonda, díky které můžeme zjistit, jaká témata jsou pro naše občany důležitá a jaké projekty je oslovují,“ uvedla starostka Soňa Chalupová.

Park má město ve výpůjčce od církve. „Máme ho v pronájmu na 15 let, což bychom chtěli prodloužit. Už jsme jednali s vlastníkem pozemku, Pražským arcibiskupstvím, a máme slíbeno, že nám ho pronajmou na dalších 30 až 50 let,“ uzavřel Mišina.