V rámci návštěvy Středočeského kraje navštívil ve středu prezident Petr Pavel Domov seniorů TGM v Berouně. Jeho příjezd doprovázela řada dopravních opatření Policií ČR, která regulovala dopravu na všech křižovatkách v Berouně, jimiž prezident projížděl. Díky tomu dorazil přesně na čas. Deset minut před třináctou hodinou.

Zde delegaci přivítal krajský radní pro sociální oblast Martin Hrabánek, starostka Berouna Soňa Chalupová a ředitelka zařízení Jitka Synková. Na prezidentský pár čekaly i místní děti, které s sebou měly například ručně kreslené obrázky.

V zařízení se prezident kromě prohlídky zúčastnil i debaty s klienty. Důchodci si připravili pro prezidentský pár a hejtmanku dárek v podobě keramického květináče s jarními květy.

„Květináče vyráběl pětasedmdesátiletý Václav Babický, který je na polovinu těla ochrnutý od svých 33 let. Jednou rukou ale dokáže vyrobit tak krásné dílo. Keramické dílny ho velmi baví,“ pochválila seniora ředitelka domova Jitka Synková. Václav Babický byl výsadkář a při jednom cvičení se mu stal úraz, po kterém ochrnul. Přesto kolem sebe šíří pozitivní energii, a tak měl tu čest předat dar prezidentskému páru.

Prezident Petr Pavel navštívil domov seniorů v Berouně | Video: Hájíčková Jana

„Zhruba tři týdny dopředu jsme se dozvěděli ze Středočeského kraje, že jsme byli vybráni jako jeden z nejlepších domovů pro seniory, který zřizuje kraj. Klientům jsem to oznámili zhruba tři dny dopředu, abychom jim nachystali dárečky. Pana prezidenta jsme po besedě v jídelně vzali za paní Jonášovou, která letos oslaví 101. narozeniny. Ještě jsme navštívili jeden pokoj se dvěma pány. Jelikož měl pan prezident vyhrazenu na návštěvu jen jednu hodinu, vzali jsme ho na posledních patnáct minut do knihovny, kde se setkal se zaměstnanci. Mohli se s ním vyfotit. Připravili jsme i občerstvení – řízečky a štrůdl, ale jelikož spěchali, tak si ani nic nedali, což nás mrzelo,“ dodala Synková.

Kolem domova důchodců se mezitím sešli Berouňáci, kteří se chtěli s prezidentem vyfotit nebo toužili podepsat knížku. Prezident všem před odjezdem vyhověl.

Prezidentova cesta bude dále pokračovat. Během středečního odpoledne se zúčastní debaty na Křivoklátsku. K večeru ho čeká prohlídka Věznice Vinařice. Od 19.00 poté začne velká Debata Deník.cz.

Během zítřka pak navštíví prezidentský pár Základní školu Amos v Psárech a vydá se na diskuzi do Kněžic. První dámu během odpoledne čeká procházka stezkou B. Hrabala.