V loňském roce se tak nových parkovacích míst dočkali obyvatelé ulice Kollárova a Bezručova. Další parkoviště vzniklo u výměníku v ulici Košťálkova, kde se podařilo z původních deseti parkovacích míst rozšířit parkovací plochu na 34 stání. Rekonstrukce komunikací a rozšiřování parkovacích ploch plánuje město Beroun i na letošní rok, a to s ohledem na minimální zásahy do stávající zeleně. Na řadu přijdou i finální přípravy na výstavbu nového parkoviště P+R v lokalitě Na Podole s kapacitou přesahující tři sta míst.

V loňském roce se vedení města podařilo směnit pozemky a nyní zahajuje přípravu projektové dokumentace. „Plocha parkoviště bude vhodně zkombinována s plochou zeleně. Ustanovili jsme pracovní skupinu, která při přípravě projektu zohlední i připomínky obyvatel ke vzhledu parkoviště,ů podotkl místostarosta Berouna Michal Mišina.

Původní varianta předpokládala využití městských pozemků podél řeky Litavky naproti Penzionu pro seniory a vybudování lávky přes Litavku za řádově pět milionů korun. Město se proto pustilo do vyjednávání s majitelem sousedních pozemků blíže k autobusovému nádraží, kde by náklady na výstavbu nového P+R parkoviště byly daleko nižší a směnu se vedení Berouna nakonec podařilo zrealizovat.

Nové P+R parkoviště tak město vybuduje v těsném sousedství autobusového a vlakového nádraží v lokalitě, kde by někteří obyvatelé Berouna raději viděli zelený park. Z tohoto důvodu také vznikla petice, kterou se parku dožadovali. Město se proto rozhodlo vyhovět všem. Nyní se tak řidiči dočkají parkoviště, které bude vhodně doplňovat i zeleň. Řada lidí, kteří dojíždějí za prací do hlavního města výstavbu nového parkoviště vítají.

„Myslím si, že na této straně řeky, kde už je autobusové nádraží a i železniční nádraží, je parkoviště pro automobily potřeba více než nějaký park. Ten může být zase na druhém břehu řeky, který je daleko klidnější. Je tam střední škola, dům pro seniory i sokolovna. Lidem, kteří cestují za prací vlakem či autobusem, tak odpadne problém, kam odstavit vozidlo. Já to v současné době musím řešit neustále,“ poznamenal Miloslav Boubín.

Nové P+R parkoviště bude samozřejmě placené. „Investice do vzniku nových parkovacích ploch jsou natolik vysoké, že si město nemůže dovolit nabízet parkovací plochy zdarma,“ podotkl místostarosta Berouna. S novým parkovištěm město počítá i pro zavedení integrované dopravy. „Věřím, že řada motoristů pak přejde na veřejnou dopravu,“ dodal Michal Mišina.