Nový rok záhájili berounští policisté kontrolami zameřenými na zákaz požívání alkoholu a jiných návykových látek řidiči vozidel před a během jízdy.

"Je nějaká akce. Kontrolovali mi alkohol v dechu u mostu v Berouně a pak i u Černého koně," varovala řidiče obsluha na benzinové pumpě v Litni.

Nehoda, která se stala loni den před Štědrým dnem za Malým Chlumcem ve směru na Dobříš. Řidiči se naštěstí nic nestalo.
Na Berounsku ujelo v loňském roce od dopravních nehod skoro dvě stě viníků

V rámci další akce si posvítili na nemotorizované účastníky silničního provozu, tedy na řidiče a chodce a jejich viditelnost v silničním provoze.

Berounští obyvatelé prošli touto zkouškou na jedničku. Hlídky totiž nezjistily žádného cyklistu ani chodce, který by mimo obec za snížené viditelnosti nebyl vybaven reflexními prvky. Naopak za zmínku stojí kontrola cyklisty, který byl vybaven reflexními prvky přímo ukázkově.

Na důležitost relfexních prvků upozorňovala také berounská městská policice ve společnosti s BESIPem na Wagnerově náměstí, kde školákům rozdávali reflexní pásky a upozorňovali je, kde je nejúčinnější tyto prvky nosit.

„Nejvhodnější je ruka nebo noha, zkrátka ty části těla, které vykazují jasný pohyb a tím na sebe chodec nejlépe řidiče upozorní. Dále bychom se měli řídit pravidlem, že reflexní prvky bychom měli nosit na straně blíže k silnici. To platí především v místech, kde chybí chodník,“ uvedl Miroslav Poláš, krajský koordinátor BESIPu.

Při další dopravní akci se policie zaměřila na dodržování rychlosti. Zjištěno bylo pětatřicet hříšníků, 32 z nich překročilo rychlost a tři nebyli za jízdy připoutáni. Policie řidičům udělila pokuty za více než celkem 110 tisíc korun.

Například v loňském roce se na berounských silnicích z celkového počtu 904 dopravních nehod, stalo 113 právě v důsledku vysoké rychlosti.

Dron pomocníkem

Na konci ledna si dopravní policisté do boje s přestupky povolali pomocníka, kterým byl kriminalistický technik s policejním dronem.

S pomocí bezpilotního prostředku policisté z výšky mapovali a dokumentovali protiprávní jednání řidičů. Policisté odhalili a zadokumentovali poslední lednový den celkem 22 protiprávních jednání, z toho čtyři přestupky odhalili právě pomocí policejního dronu.

- překročení nejvyšší povolené rychlosti: 12 případů, pokuty za 3000 korun českých
- nepřipoutání bezpečnostním pásem: 5 případů, pokuty za 2800 korun českých a jedno oznámení správnímu orgánu
- technický stav vozidla: 1 případ, pokuta za 500 korun českých
- nedodržení dopravního značení „Stůj, dej přednost v jízdě!“: 4 případy, pokuty za 3000 korun českých

Cílem dopravních kontrol, které probíhají nejen na berounských silnicích, je snížení počtu dopravních nehod.

Ilustrační foto
Agresivní vybržďování na dálnici D5. Jeden z řidičů vytáhl zbraň

„Chceme upozornit řidiče na rizika spojená s porušováním předpisů, jako je například nedodržování stanové rychlosti, telefonování za jízdy, nepřipoutání pasažérů a další. Nedodržování silničních předpisů má každoročně za následek tisíce dopravních nehod a mnoho zmařených lidských životů," řekla policejní mluvčí Simona Vacherlohnová.

Mohlo by vás zajímat: Podívejte se: ZŠ Jungmannova přilákala na den otevřených dveří i kolegy odjinud

Zdroj: Hájíčková Jana