Policisté kontrolovali u řidičů dodržování zákazu požívání alkoholu a jiných návykových látek před a během jízdy a dalších předpisů souvisejících s provozem na pozemních komunikacích.

V rámci akce zkontrolovali celkem 110 řidičů. A jaké byly výsledky? Jeden z řidičů autobusu při dechové zkoušce nadýchal 0,34 promile. Policisté mu proto zadrželi na místě řidičský průkaz a ve službě ho musel nahradit jiný řidič, který poté na trase s cestujícími pokračoval.

Nebyl ale jediný, kterého policie načapala pod vlivem. U jednoho řidiče motorového vozidla naměřili dokonce 1,21 promile. Policisté navíc zjistili, že řídil vozidlo i přes platný zákaz řízení. Muž je nyní podezřelý ze spáchání přečinů maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání a ohrožení a ohrožení pod vlivem návykové látky.

Ilustrační foto.
Policejní akce na Berounsku: Kontrolní drony i pokuty za více než sto tisíc

Policejní hlídky se zaměřily také na kontrolu cyklistů. U těch kontrolovaly například vybavení jízdních kol a i ti se podrobili dechovým zkouškám. Jeden však provedení dechové zkoušky odmítl. „V souvislosti s novelou silničního zákona mu nyní za odmítnutí podrobit se dechové zkoušce hrozí ve správním řízení trest ve výši 25 000 až 75 000 korun českých, zákaz řízení v délce 18 měsíců až 3 roky a 6 bodů,"sdělila policejní mluvčí Simona Vacherlohnová.

Jak poznat opilého řidiče?

- Řidič na silnici kličkuje
- Nedodržuje jízdu v jízdních pruzích (jede po krajnici nebo naopak po střední dělicí čáře)
- Jeho jízda je pomalá
- Jeho styl jízdy je nebezpečný, nemá odstup
- Nesvítí nebo nedává znamení o změně směru jízdy
- Může mít stažená boční oknaPokud na takového řidiče narazíte a nabydete podezření, že řidič skutečně může být pod vlivem alkoholu, kontaktujte linku 158.

„Alkohol zásadně ovlivňuje schopnost kontroly a koordinace a rovněž zkresluje vnímání rychlosti. V důsledku toho řidiči jedou často velice pomalu nebo u nich naopak sklenička alkoholu vzburcuje pocit lepšího řidiče, který je pak nebezpečím nejen sám pro sebe, ale i pro ostatní účastníky silničního provozu," dodala Vacherlohnová

V obdobných kontrolách budeme na Berounsku nadále pokračovat, a proto pamatujte, že alkohol za volant prostě nepatří.

Mohlo by vás zajímat: Vysoký Újezd a Kozolupy trápí nákladní auta z lomů, která porušují zákaz vjezdu

Zdroj: Hájíčková Jana