Nová sportovní hala by měla být přínosem nejen pro žáky základní školy, ale i pro sportovní veřejnost. „Výstavba nové tělocvičny by výrazně zlepšila podmínky tělesné výchovy naší školy a uvolnila takzvanou aulu ve druhém patře pro jiné výukové potřeby například přednášky, divadla či koncerty. Aulu lze nyní využívat pouze pro gymnastická cvičení, ostatní cvičení ruší výuku v učebně v prvním patře,“ uvedl ředitel školy Antonín Leopold.

Základní škola má sice v současné době k dispozici tělocvičnu v přízemí, ta už ale potřebám školy dávno nestačí, a to jak kapacitně, tak i rozměrově. Při sportovních hrách jako je například odbíjená, košíková nebo florbal tak více jak polovina žáků třídy sedí. Nová sportovní hala by měla mít nejen dostatečné parametry, ale je navržena jako dvoupodlažní, takže by ji mohlo využívat mnohem více žáků nebo zájemců z řad veřejnosti.

Napojení na budovu školy

Studie, kterou berounská základní škola nechala zpracovat, předpokládá napojení nové sportovní haly na hlavní školní budovu i přístavbu školy. Vzhledem k tomu, že školní budova už patří k pamětihodnostem města, neumí si někteří Berouňané napojení nové sportovní haly na budovu školy dost dobře představit.

„Chodila jsem tam na reálné gymnázium. Vzhled sportovní haly by měl podle mého názoru korespondovat se školní budovou a okolní zástavbou. Když ale vezmu v úvahu, že se v historické části města postaví parkovací dům, který klidně mohl stát u vlakového nádraží, kam by i stylově zapadl, žádné velké iluze si nedělám,“ poznamenal Jana Nejedlá.

V areálu, kde nyní sídlí Základní škola na Wagnerově náměstí, bylo původně reálné gymnázium. První studenti tam usedli do svých lavic před více než sto lety, a to v roce 1910.

Součástí sportovní haly by měly být také šatny, sprchy a tribuna pro diváky. Hala je navíc koncipovaná pro míčové hry.

Zpracování studie je prvním krokem k realizaci tohoto nového a hlavně potřebného projektu. Náklady na výstavbu nové sportovní haly se budou pohybovat v řádech desítek milionů korun. Z tohoto důvodu by město chtělo na financování této investiční akce získat dotaci.

„Ve chvíli, kdy bude vypsán vhodný dotační titul, budeme díky zpracované studii připraveni a o peníze na výstavbu haly požádáme. Pokud bychom dotaci nezískali a museli využít prostředků z městského rozpočtu, termín realizace této investiční akce by se výrazně prodloužil,“ uvedl berounský místostarosta Michal Mišina.

Výčet sportovních hal

V případě, že město studii promění v realitu, budou mít sportovci v Berouně k dispozici celkem tři velká moderní sportoviště. Jedním z nich je sportovní hala TJ Lokomotivy Beroun a druhým multifunkční areál Sport Centrum Eden v Berouně. Sportovní hala Eden byla na Velkém sídlišti otevřena v říjnu 2010.

Před zhruba rokem se nové sportovní haly dočkali obyvatelé Hořovic. Její výstavba si vyžádala celkové realizační náklady ve výši 56 milionů korun. Součástí areálu jsou dvě volejbalová hřiště a kurt. Výstavba začala v loňském roce a předcházela jí demolice původní haly a hřišť. Nový objekt má zvýšenou tribunu se sedadly.

Víceúčelovou sportovní halu mají i v Králově Dvoře. V příštím roce uplyne v srpnu deset let od jejího otevření. Sportovní hala ve Zdicích už pamatuje hodně. V posledních letech ale prošla nákladnou rekonstrukcí, která ji proměnila na moderní sportoviště.