V loňském roce město rozjelo projekt na odstraňování graffiti z budov na území města. Zafinancovalo odstranění nápisů ze zhruba 800 metrů čtverečních posprejovaných fasád městských objektů. Od graffiti vyčistilo budovu koupaliště na Velkém sídlišti, základní školu a další. Graffiti zmizelo i z autobusových zastávek. V rozjetém projektu Beroun pokračuje i letos, kdy plánuje odstranit graffiti z objektů soukromých vlastníků.

„Chceme, aby graffiti nehyzdily vzhled Berouna, proto jsme nabídli jeho odstranění i soukromým subjektům. Inspirovali jsme se v několika českých městech, kde běžně odstraňují graffiti z objektů jiných vlastníků za veřejné peníze na základě smluvního vztahu,“ vysvětlil starosta Berouna Ivan Kůs.

Likvidace graffiti bude probíhat na etapy. První se uskuteční v městské památkové zóně, kde musí práce probíhat pod dohledem památkářů. Poté se přesune i do ostatních městských částí. V centru města by se mohly v rámci tohoto projektu odstranit nápisy z budovy Muzea Českého krasu v průchodu z Husova náměstí, a také z budovy bývalého obchodního domu Květ, který stojí vedle berounské radnice. Město nechalo zpracovat program, do kterého se mohli zájemci z řad zejména neziskových a příspěvkových organizací i fyzických osob přihlásit. „Zájemců je dostatek. Věc mají na starost pracovníci odboru majetku městského úřadu. V dohledné době plánujeme schůzku a vše vyhodnotíme,“ konstatoval starosta Berouna.

To, že se představitelé Berouna dali do nekonečného boje, svědčí i květnový případ posprejované autobusové zastávky U Černého koně. „Jednalo se o zastávku, ze které jsme už graffiti odstraňovali. Tak jsme posprejovaná místa okamžitě znovu vyčistili. Vyzívám proto lidi, aby nebyli k tomuto jevu laxní a když si všimnou, že někdo něco takového páchá, aby upozornili policii,“ dodal Ivan Kůs.

Dopadnout vandaly, kteří mají na svědomí škody za desítky tisíc korun přímo při činu, není jednoduché. Na městském i soukromém majetku přitom vznikají velké škody. Proto už v loňském roce město využilo možnosti a požádalo o pomoc při odhalování totožnosti sprejerů veřejnost.

Každý, kdo v Berouně přispěje k dopadení sprejera, může získat od města odměnu. V jednom takovém případu už k vyplacení finanční odměny došlo. Občas se podaří pachatele graffiti dopadnout i policii. „Nedávno nás šéf berounského obvodního oddělení policie na bezpečnostní radě informoval, že odhalili další tři pachatele graffiti. Ale tentokrát to nebylo vlivem upozornění občanů,“ upozornil starosta Berouna.

V sousedním Králově Dvoře je v tomto směru situace klidnější. Přispěla k tomu i opatření, ke kterým před několika lety vedení města přistoupilo. Fungující bezpečnostní agentura, kterou si město platilo, řádění sprejerů i dalších živlů výrazně zredukovala.

„Graffiti u nás není v současné době tak palčivým problémem jako v Berouně, proto neuvažujeme o nějakém hromadném odstraňování graffiti. Měli jsme období, kdy zřejmě skupina mladších lidí, stříkala barvami na budovy a další plochy ve městě,“ uvedl starosta Králova Dvora Petr Vychodil s tím, že sprejeři se ve městě vyřádí většinou na zdech podchodu pod dálnicí. Veřejné budovy jsou čisté.