Podle Richarda Čečrdle, který má v ČRS MO Hořovice na starosti přijímání nový členů, mají Ukrajinci největší zájem o dlouhodobé členství. Po úspěšném zvládnutí testů se mohou za roční poplatek 700 korun stát členy rybářského svazu, čímž získají nárok na rybářský lístek až na doživotí za 1000 korun. K tomu si pak kupují územní povolenku za cenu 1700 korun na rok
Dvacet členů z Ukrajiny má ČRS MO Beroun. „Většinu z nich jsme přijali vloni. Žádné problémy s nimi nebyly, když jsme šli na kontrolu,“ sdělil Jiří Kněžourek z berounské organizace.
Podobnou zkušenost mají i rybáři z Nižboru. „Vloni jsme přijali zhruba 5 Ukrajinců a dalších deset už evidujeme dlouhá léta. Nikdy jsme s nimi neřešili porušení rybářského řádu,“ uvedl hospodář ČRS MO Nižbor Vladislav Skála.
„Za loňský rok jsme řešili čtyři případy podezření na pytláctví. Dvakrát na lov bez rybářského lístku. V jednom případě měl rybářský lístek, ale lovil v čase, kdy to nebylo povolené, tedy po 22. hodině, a poslední rybářský lístek taktéž měl, ale lovil z lávky, což je zakázané. Ani v jednom případě se nejednalo o Ukrajince," prohlásil velitel Městské policie Beroun Alexandr Scherber.
Jinde v okrese mají z ukrajinskými rybáři horší zkušenosti. „Zrovna jdu od vody, kde jsem přistihl čtyři Ukrajince. Chytali na dvanáct prutů a pouze dva vlastnili rybářský lístek. Ulovili tři ryby. I když jsem úřední osoba, tak byli agresivní. Zavolal jsem policii, která je ztotožnila,“ prohlásil jeden z členů Českého rybářského svazu Místní organizace (ČRS MO) Řevnice, který vykonává stráž na Berounce hlavně v úseku od jezu v Karlštejně až po železniční most v Mokropsech.
Právě tady na Berounce 1 a Berounce 2, jak území rybáři označují, řešili za loňský rok 173 přestupků. Zhruba 30 procent z nich spáchali Češi a 70 procent Ukrajinci.
V těchto součtech přestupků jsou jak zadržené povolenky za hrubé porušení rybářského řádu, tak i např. přestupky, které se řešily na místě jen domluvou a následným zápisem do povolenky pro případ recidivy nebo případně jiného porušení rybářského řádu. To, aby o nich věděla další rybářská stráž, která bude provádět kontrolu a mohla mu v případě porušení výkonu rybářského práva povolenku zadržet.
„Mezi nejčastější prohřešky Ukrajinců patří ponechání si většího počtu ryb. Místo dvou kaprů, což je denní limit na jednu povolenku, jich mají klidně i dvanáct. Pak je to ponechání si druhově hájených ryb, co nedosahují nejmenší lovné míry, opouštění lovných míst, kde mají nahozené udice, chytání na více udic, než je povoleno, lov ryb nepovolenou technikou, lov mimo stanovenou denní dobu lovu a podobně, popsal jednatel a člen rybářské stráže ČRS MO Řevnice Václav Pěkný.
Podle něho už odebrali Ukrajincům více než dvacet povolenek. „Žádá-li u nás Ukrajinec o povolení k lovu, a nejen on, nejprve každého řádně proškolíme, než mu vydáme povolení. Musí absolvovat dvouhodinovou prezentaci, která je zakončena testem. Pak dostane osvědčení o absolvované zkoušce a s ním si dojde na odbor životního prostředí, kde získá rybářský lístek. Pak se vrátí k nám do organizace a získá za úhradu povolení k lovu podle jeho výběru. Bohužel jsou mezi námi organizace, které vydají povolení bez školení a pouze vydělávají na prodeji povolenek a dalších poplatcích s tím spojených,“ posteskl si Pěkný.
„Evidujeme několik oznámení protiprávního jednání tohoto druhu. Strážníci v minulém roce předali správnímu orgánu 15 přestupků, neevidujeme je ale dle národnosti podezřelého z jeho spáchání," uvedla Veronika Matoušková z Městské policie Řevnice.
Hospodář Vojtěch Suchan z ČRS MO Králův Dvůr, který spravuje Suchomastskou přehradu, řešil za loňský rok jedenáct případů neoprávněného lovení ryb.
„Z toho se devět případů týkalo Ukrajinců. Ukrajinci se u vody vyskytují ve skupinách zhruba čtyř osob ve věku 20 až 30 let a chytají na vlasec. Většinou policii nevoláme, zabavíme jim vybavení a vykážeme je,“ upřesnil Suchan.
Zabavené vybavení odevzdají rybáři na obecní úřad Králův Dvůr, kam se mají dotyční Ukrajinci dostavit k vysvětlení. Tam zaplatí pokutu, na základě které jim bude vybavení navráceno. „Jejich vybavení je ale zhruba v hodnotě 150 korun, tak se většinou nedostaví,“ dodal rybář.
Pytláctví a nepořádek u vody řeší dlouhodobě ČRS MO Hořovice. „Vloni v létě jsme museli volat i policii k přehradě v Komárově. Ukrajinci se tam shlukovali a dělali nepořádek,“ prozradil předseda ČRS MO Hořovice Martin Žemlička. Tato organizace registruje 9 Ukrajinců, což je asi procento z celkového počtu.
Ačkoli rybáři často popisují, že chováním ukrajinských rybářů se zabývá policie, statistiky říkají něco jiného. „Policie neřešila v loňském roce žádné přestupkové jednání týkající se rybaření na Berounsku," uvedla mluvčí Policie ČR pro Středočeský kraj Michaela Richterová. Rovněž dodala, že ve spolupráci s berounskou rybářskou stráží a Městskou policií v Berouně prováděli v průběhu loňského května opakovanou kontrolu rybářů.
Ta probíhala v denních i nočních hodinách u řeky Berounky v úseku od Hýskova po Karlštejn a také na březích Litavky. „Akce byla zaměřená především na kontrolu rybářského lístku, povolenky k lovu, potřebného rybářského vybavení, ale rovněž také na nepořádek kolem rybářských stanovišť. Sami rybáři uvedli, že se s nepořádkem setkávají často a sami jej musí po předešlých rybářích uklízet. Během několika dní policisté společně se strážníky a rybářskou stráží zkontrolovali téměř 60 rybářů a rybářek, z nichž všichni předložili odpovídající zákonné oprávnění," uzavřela Richterová.