V berounském regionu si mohou naplánovat celodenní výlet do Koněprus. Jeskyně jsou od Berouna autem, vlakem nebo autobusem vzdáleny jen pět kilometrů. Koněpruské jeskyně jsou nejdelším a určitě jedním z nejznámějších jeskynních systémů v Čechách. Jejich specialitou jsou zejména takzvané Koněpruské růžice, celá řada cenných archeologických nálezů a tajná penězokazecká dílna. V části zvané Mincovna byly ve středověku padělány z měděného plechu a amalgámu stříbra stříbrné husitské haléře s emblémem českého lva. Vstup do Koněpruských jeskyní byl objeven po odstřelu v roce 1950 na jihovýchodním úbočí hřebenu zvaném Zlatý kůň.

Z Koněpruských jeskyň je to už jen kousek do Karlštejna. Městys Karlštejn je zajímavý nejen díky hradu Karla IV., ale také svým muzeem voskových figurín. Stálá expozice voskových figurín je návštěvníkům k dispozici po stejnou dobu, co je otevřen hrad Karlštejn. V prostorách hradu si mohou návštěvníci prohlédnout výstavu Karlštejnského pokladu. „Jeho výstava stále ještě pokračuje. Poklad představuje 387 stříbrných a zlatých předmětů se středověku. Kromě toho máme na hradě Karlštejn stále otevřené ještě tři návštěvní okruhy. V rámci prvního a základního okruhu návštěvníci spatří soukromé a reprezentační prostory Karla IV. Prohlídka trvá celkem padesát minut,“ zve kastelán Karlštejna Jaromír Kubů na prohlídku Karlštejna.

Na druhý prohlídkový okruh se musí zájemci objednat předem. „Stačí zavolat na hrad a zajistit si na něj rezervaci. Okruh prochází východním křídlem Císařského paláce, horním patrem Mariánské věže a Velkou věží. Nabízí ke zhlédnutí historicky nejcennější prostory hradu Karlštejna, které patří mezi světové unikáty. Malá hradní obrazárna se sbírkou grafiky, kostel Nanebevzetí Panny Marie, kaple sv. Kateřiny, bývalá sakristie, visutý věžní most, Hradní lapidárium, Velká obrazárna, pracovna architekta Josefa Mockera, věžní schodiště s nástěnnými malbami ze 14. století, kaple sv. Kříže,“ zve příznivce historie Jaromír Kubů.

Vzhledem k široké a pro děti náročné tematické náplni II. okruhu není doporučen dětem do 7 let. Třetí okruh nabízí vyhlídku z Velké věže.

Prázdninové prohlídky zpestří na hradě v sobotu 1. září koncert Jitky Molavcové. V rámci komorních koncertů v Hodovní síni hostí hradu Karlštejn zpěvačka vystoupí v 19 hodin. Herečku, saxofonistku a šansoniérku Jitku Molavcovou hudebně doprovodí Petr Ožan.

Velkou akcí, která slibuje spoustu dobré zábavy pro děti i dospělé je závod dračích lodí v Berouně takzvaný Berounský drak. Jeho už XIII. ročník se uskuteční v pátek 31.srpna a v sobotu 1. září v areálu berounského kempu. Vstupné do areálu a na koncerty je zdarma. V pátek je areál kempu otevřený od 12 hodin, kdy zde vypukne velký dětský den. V 16 hodin jsou na programu tréninky dračích lodí. Večer od 21 hodin ohňostroj probuzení berounského draka.

V sobotu se areál kempu otevře pro návštěvníky už v 9 hodin ráno. Ve stejnou hodinu startují závody fun posádek dračích lodí. Od 15 hodin přijde na řadu závod partnerských měst. „Součástí akce je i festival malých pivovarů, který jistě přivítají dospělí, a pro děti máme zajištěný velký zábavný lunapark,“ láka na závody dračích lodí do Berouna organizátor akce Pavel Vrána. Akce pokračuje i v neděli 2. září dětským dnem a volnými jízdami na dračích lodích.