„Mému synovi Ondráškovi budou v září tři a já přijdu o mateřskou. Potřebovala bych, aby se dostal do berounské mateřinky, ale jak se tak bavím s ostatními maminkami, s ohledem na jeho věk mám asi smůlu,“ posteskla si v čekárně u dětského lékaře maminka roztomilého klučiny.

A měla pravdu, šance na přijetí jejího syna opravdu nejsou příliš vysoké. Berounská radnice totiž upravila pravidla pro přijímání dětí do školek. A právě jedním z nich je i věk dítěte.

„Kritéria jsou nyní přehlednější a průhlednější. Přijímány budou děti podle data narození. Trvalé bydliště v Berouně ale dál zůstává základní podmínkou,“ uvedl starosta města Tomáš Havel.

Nadále budou přednostně přijímané děti v předškolním věku nebo s odkladem školní docházky. Dále pak přijdou na řadu děvčata a kluci zaměstnaných rodičů nebo s potvrzeným nástupem do zaměstnání s trvalým pobytem v Berouně nebo OSVČ s trvalým pobytem v Berouně dle stáří dítěte. „Výjimku tvoří případy, kdy je matka na rodičovské dovolené s dalším dítětem,“ upozornil Tomáš Havel. Děti budou přijímány od nejstaršího po nejmladší.

Zápisy do šesti berounských školek se budou konat 31. března a 1. dubna. V letošním školním roce město zprovoznilo novou školku v Preislerově ulici, která poskytla dalších 88 míst. V současné době má Beroun v mateřinkách umístěno 667 dětí, přičemž kapacita je zcela zaplněná. Volná místa pro příští rok se odvíjejí podle počtu předškoláků, kteří odejdou do prvních tříd. Celkově by se mělo jednat zhruba o dvě stě míst.