„Kdyby nás bylo více a měli jsme fungující programy od začátku, bylo by vše mnohem snadnější. Do práce však musíme i tuto sobotu,“ konstatovala za berounský úřad práce vedoucí oddělení nepojistných sociálních dávek Jana Řeháková Fučíková.

Veškeré dávky, které lidé dosud dostávali z důvodu zdravotního stavu nebo z důvodu hmotné nouze, vyplácí od 1. ledna úřad práce.
Aby lidé dostali peníze včas, vzdají se jeho pracovnice další volné soboty, a to jak v Berouně, tak v Hořovicích. Chtějí tak zabránit finančním problémům žadatelů. „Dávky pomoci v hmotné nouzi jsou dávky na hranici existenčního minima. Lidé peníze dostat musí,“ sdělila důvod přesčasů a víkendových služeb pracovnice úřadu práce.

Přesčasovými hodinami se snaží úředníci odstranit nedostatky nového systému. „Když jsme například 1. ledna převzali vyplácení dávek pomoci v hmotné nouzi, nefungovaly potřebné aplikace. Na začátku letošního ledna jsme lidem vyplatili dávky za prosinec ještě ze starých programů. Podle novely zákona jsme však museli navíc v lednu vyplatit i dávky za leden. Kvůli tomu, že programy správně nepracovaly jsme je museli vyplácet pokladnou,“ popsala Jana Řeháková Fučíková problémy s novým systémem.

Vyplácení sociálních dávek pokladnou přineslo Berounským další komplikace. Některé dávky se totiž nedaly přesně ručně vypočítat. Jednalo se například o případy, kde byli v hmotné nouzi i další členové rodiny.

Dalším problémem nových programů je i to, že se do nich nedají nahrát už dříve zadané informace. Například o tom, zda žadatel pobírá důchod nebo je zařazený v evidenci úřadu práce. „Vše musíme zjišťovat a ručně zadávat do aplikace. Tím jsme se zabývali například minulou sobotu,“ upřesnila Jana Řeháková Fučíková.
Zástupci berounského úřadu práce převzali v lednu téměř tři tisíce nových klientů. Věří, že nedostatky budou brzy odstraněny, nejpozději v březnu.