Druhý ročník srovnávacího výzkumu Město pro byznys, který vyhlásil týdeník Ekonom, má za sebou regionální kola. Z našeho regionu se jej zúčastnila města Beroun a Hořovice. Zatímco Beroun má důvod k oslavám, v regionálním kole skončil na druhém místě, Hořovičtí mají o čem přemýšlet. Zůstali totiž spolu s Neratovicemi až na předposledním místě.

Jedním z hodnocených kritérií soutěže byla i spokojenost podnikatelů s místní samosprávou. Společnost Factum Invenio uskutečnila výzkum mezi čtyřiceti podnikateli v každém městě. Nejméně přitom obodovali své město podnikatelé v Hořovicích. „Podle mého názoru jsou podobné ankety a soutěže neobjektivní. Podle mých zkušeností spolupráce mezi samosprávou a podnikateli u nás funguje výborně, tak na ní nehodláme nic měnit,“ reagoval na výsledky soutěže starosta Hořovic Luboš Čížek.

Ale ani Beroun při hodnocení podnikatelů nedopadl nejlépe, ačkoli z hlediska kvality lokality je naopak v čele. „Uvědomujeme si, že hodnocení podnikatelů nám v celkovém výsledku ublížilo a budeme se tím zabývat. Rozhodně si kvůli tomu hodlám promluvit s tajemníkem,“ sdělil nám starosta Berouna Jiří Besser.

Tak jako tak se starosta chlubí tím, že město, jemuž loni přibylo pět set obyvatel, překonalo osmnáctitisícovou hranici – a za posledních sto let se počet jeho obyvatel zdvojnásobil. „Ale v poslední době se nám dělá hůř,“ posteskl si Besser s odkazem na výsledek krajských voleb, po nichž krajskou vládu pravice v čele s ODS vystřídali sociální demokraté. „Není zachována kontinuita a dlouhodobě nastavená pravila hry, což současnou krizi může jen prohloubit,“ konstatoval starosta Berouna.

Po regionálním kole čeká města ještě boj v celostátním finále. Zde se ještě jednotlivá kritéria ověřují a následně se vyhlásí celkový vítěz soutěže. „Druhé místo v regionálním kole je pro nás uznáním, ale zároveň si uvědomujeme, že odhalilo to, v čem se musíme zlepšit,“ přiznal starosta Jiří Besser.