Přípravné práce na obnovu zanedbaného prostranství pokračují. „Je možné, že se nám tuto investiční akci podaří zrealizovat už v příštím roce. Děláme vše proto, aby tomu tak bylo,“ podotkl.

Rekonstrukcí zdevastovaného prostoru by tak zmizelo jedno z ošklivých míst v Berouně. Centrální náměstíčko kdysi sloužilo jako oddechová zóna pro obyvatele Velkého sídliště. Před desítkami let zde bylo vybudováno v návaznosti na nový kulturní dům. Z bývalého kulturního domu se stalo obchodní centrum, pivnice a v suterénu je něco jako bar.

„Dříve to tady bylo hezké, ale za ty roky se to tu hodně vybydlelo. Lidé si toho nevážili a město to nechalo zchátrat. Kam se podíváte, všude jsou vajgly a kolikrát i poházené odpadky. A to jsou tady koše. Letité, ale funkční,“ popsala místní obyvatelka Iveta Vítoňová.

Návštěvníci pivnice tam podle jejího popisu v létě posedávají po lavičkách a nedopalky hází kolem sebe a nikdo je neuklízí. „Když se tenhle přístup nezmění, pořád to tady nebude hezké,“ doplnila Vítoňová.
I mnoha dalším lidem z Velkého sídliště vadí, jak to v jeho centru vypadá. „Přitom by stačilo málo. Občas vzít koště a ty nedopalky zamést a vyhodit do košů,“ myslí si Tomáš Křivý.

Na neutěšený stav centra Velkého sídliště v Berouně se poukazuje už roky. Úpravou prostranství před restaurací Hvězda a bývalým společenským domem se představitelé města zabývali už před deseti lety. V roce 2007 až 2008 vznikl návrh, který řeší opravu této zastaralé sídlištní lokality.

Podle studie by mohla v těsné blízkosti prostranství u Hvězdy vzniknout i nová oboustranná zastávka MHD. Základní navržené stavební úpravy spočívající především v provedení nových zpevněných ploch v kombinaci asfaltu a dlažby. Vznikla nová rampa a v plánu je i rekonstrukce přístupových schodišť. Ta už byla opravovaná v roce 2013. Minulé vedení Berouna nechalo zpracovanou studii aktualizovat. A nyní už ji má k dispozici jeho nové vedení.

Centrální plocha před Hvězdou je v návrhu rozčleněna na prostory s odlišným charakterem. Ve středové části se plánuje výsadba stromů, které vytvoří parkový prostor s novým vodním prvkem. Obě boční plochy budou určeny především k chůzi a doplní je okrasný záhon s půdopokryvnými rostlinami s dekorativními listy a trvalkami nenáročnými na údržbu.

Pro místní obyvatele tak vznikne klidové zákoutí. V dnešní, poměrně nevzhledné a bezúčelné zpevněné ploše, vznikne nový zelený prostor. Součástí revitalizace prostoru u Hvězdy bude výměna venkovního mobiliáře, a to laviček, odpadkových košů i stojanů na kola.