Do nákupu energií na burze, která je centrem obchodování dodávek energií nejen pro státní a veřejné organizace, ale i pro firmy, vstupuje Beroun společně s městy Rakovník, Slaný a Kladno. Tento postup se v minulosti osvědčil, protože jim dohromady přinesl několikamilionové úspory.

„V roce 2021 jsme měli dodavatele Pražskou plynárenskou a cena za megawatthodinu plynu byla 565 korun. Od stejného dodavatele jsme odebírali megawatthodinu elektřiny za 1521 korun plus standardní poplatky za přenos a jistič,“ uvedl místostarosta Berouna Michal Mišina.

Společně  s primářkou novorozeneckého oddělení MUDr. Milenou Dokoupilovou předali dárek také hlavní sestra nemocnice Adéla Šubertová a staniční sestra šestinedělí Bc. Lenkou Skřivancová
Prvním letošním miminkem narozeným v Hořovicích je Maruška

Situace na trhu se ale změnila a se zdražením se musí počítat. „Pro letošní rok jsme na burze vysoutěžili základní sazbu plynu za 1459 korun za megawatthodinu, elektřina letos vyjde na 3700 korun za stejný objem. Cena se může mírně lišit podle konkrétního tarifu připojeného místa. Novým dodavatelem je EP Energy Trading,“ vysvětlil místostarosta s tím, že ceny byly vysoutěženy pouze pro tento rok, neboť města očekávají pokles nebo stabilizaci cen.

Beroun tak za elektřinu připlatí oproti loňskému roku více než dvojnásobek a za plyn téměř třikrát více.

Na nové tarify musely reagovat i ceny vstupného například do městského aquaparku nebo na zimní stadion. Ty naštěstí podle ředitele Berounské sportovní Antonína Marxe stouply jen mírně.

„Zvýšení ceny energií se bohužel projevilo na úpravách ceníku vstupného do aquaparku s platností od pondělí 3. ledna. U zimního stadionu jsme už v průběhu prosince upravili ceny vstupenek na veřejné bruslení. Ani v jednom případě však nejde o výrazné navýšení cen, který by korespondovalo s dramatickým nárůstem cen energií,“ poznamenal ředitel.

Drtinova rozhledna
Rozhlédněte se do roku 2022 ze středočeských rozhleden

Po zdražení stojí hodina v aquaparku dospělé 140 korun, což je o 10 korun. Stejné zvýšení o desetikorunu platí u vstupného o víkendech a svátcích, které nyní činí 160 Kč. O shodnou částku se zdražilo vstupné pro děti do 14 let, které je nyní 85 korun ve všedních dnech a 95 korun během víkendů a svátků.

Podobné zdražení se týká i veřejného bruslení na zimním stadionu. Dospělí nyní zaplatí 60 korun, vstupenka pro děti pak stojí 40 korun. Dojde i k úpravě cen za pronájem ledové plochy. „Bude tomu tak pravděpodobně v polovině února,“ dodal Marx s tím, že ceny vstupného na Městské školní hřiště Hlinky zůstávají zatím beze změny. 

Beroun se bude snažit do budoucna vyšší výdaje za energie zmírnit. „Nárůst cen energií chceme nadále eliminovat šetřením a náhradou klasických technologií moderními. U vytápění budov je to pokračování v jejich zateplování, které nyní čeká například školku na Závodí, připravuje se projekt zateplení základní školy Jungmannova. Dalším krokem je zavedení systému dálkového ovládání, tedy vypínání topných křivek ve dnech pracovního klidu. Tuto technologii jsme zavedli v minulých letech u většiny městských budov,“ připomněl místostarosta Mišina.

U veřejného osvětlení město postupně přechází na úspornější LED svítidla. „Instalujeme také spínací čidla reagující lépe na intenzitu světla. V některých objektech se pak soustředíme na alternativní zdroje energie podporované dotací, jako jsou například fotovoltaické panely na budově mateřské školy v Tovární ulici,“ uzavřel berounský místostarosta.