Investorem je město Beroun. Stavební práce začaly 10. července s tím, že vše musí být dokončeno do začátku nového školního roku. O prázdninách byl zrušen vjezd do Havlíčkovy ulice z Plzeňské ulice, který nahradil propojovací chodník. Dále byly zrušeny dva přechody pro chodce v blízkosti základní školy. Nahradil je jeden nový řízený světelnou signalizací. Vznikly i nové parkovací ostrůvky pro rodiče přivážející děti do školy.

Řidiči si také budou muset zvyknout na dopravní změnu v horní části Havlíčkovy ulice. Přechod pro chodce v oblasti ulic Havlíčkova a Plzeňská dosud prakticky neexistoval a prostor byl navíc zcela neprůchodný pro vozíčkáře.

„Celá lokalita byla nebezpečná i kvůli řidičům, kteří nerespektovali dopravní značení a odbočovali z Plzeňské do Havlíčkovy a Tovární ulice. Další problém představovali ti, kteří nerespektovali značení v Havlíčkově ulici, že je zde průjezd zakázán. Podle interního šetření policie devět z deseti řidičů tuto značku zcela ignorovalo,“ uvedl starosta Berouna Ivan Kůs.

Nyní řidiči budou vjíždět do Havlíčkovy ulice z křižovatky s Tyršovou ulicí a vyjedou ulicí Na Náhonu.

„Tím dojde ke zklidnění dopravy v této lokalitě. V horní části ulice navíc přibude několik parkovacích míst,“ doplnil místostarosta Berouna Michal Mišina. 

Rekonstrukce zahrnovala také nový přechod pro chodce v Plzeňské ulici řízený semaforem.

„Ten bude možné do budoucna začlenit do synchronizace světelné signalizace ve městě, kterou připravujeme. Zlepší se plynulost provozu v centru Berouna a především se zvýší bezpečnost chodců a dětí v této lokalitě,“ dodal Mišina.

Změny vítá i ředitel Jungmannovy základní školy Ivan Souček. „Věříme, že i berounská veřejnost bude tuto změnu akceptovat. V první řadě je nutné si uvědomit, že zajištění bezpečnosti dětí při stále stoupajícím provozu je největší prioritou. Všichni si budeme muset na novou situaci trochu zvyknout a naším prvořadým úkolem bude tuto změnu naučit vnímat naše žáky. Myslím, že i rodiče uvítají nové prostory na krátkodobé zastavení před budovou školy a bezpečné vystoupení a překonání vozovky na světelném přechodu,“ uvedl ředitel.