Jestliže výměnu nestihnou do konce letošního roku, čekají je potíže nejen na poště a všude tam, kde se musí prokázat osobním dokladem, ale od ledna jim hrozí několikatisícová pokuta.

„Přímo na adresu konkrétních lidí byla letos doručena výzva z ministerstva vnitra. O nutnosti výměny byla veřejnost informovaná nejen v průběhu letošního roku, ale kampaň probíhala tři roky nazpět,“ upozornila úřednice Městského úřadu Hořovice Vladimíra Morávková. „Kdo přijde o výměnu občanského průkazu zažádat do konce letošního roku, žádná sankce mu nehrozí. V lednu však už budeme lidi pokutovat. Hrozí jim postih až do výše deseti tisíc korun,“ konstatovala Vladimíra Morávková s tím, že o nový osobní doklad si na Hořovicku prozatím nezažádalo dvě stě lidí.

Další stovky opozdilců jsou z berounského obvodu. Většina z nich jsou bezdomovci. Ti si však podle pracovníků berounského městského úřadu doklady obnovit nepřijdou. „O výměnu si dosud nepožádalo šest set občanů. Vzhledem k tomu, že evidujeme pět set bezdomovců, neočekáváme, že se nyní začnou tvořit fronty,“ uvedla vedoucí správního odboru městského úřadu Beroun Vladislava Šlemínová.