Lidem vadí vraky aut, které lemují berounské ulice a zabírají místa na parkovištích. „Zničené odstavené automobily nejen hyzdí ulice města, ale navíc mohou být i nebezpečné. Rezavý vůz s vytlučenými skly a rozbitými dveřmi by mohl zaujmout školáky. To ale není vhodná hračka pro děti,“ uvedla pětatřicetiletá Jana z Berouna.

Městská policie předává návrhy na prošetření autovraků odboru dopravy berounského úřadu. „Zákon určuje, které vozidlo lze považovat za autovrak. Výsledek je často v rozporu s tím, co si myslí občané. Vrakem se totiž nestává vždy auto, kterému propadla technická kontrola, ani to, které má vypuštěné pneumatiky. Nepatří mezi ně ani vozidla, se kterými nikdo nejezdí, nebo která jsou bez státní poznávací značky,“ vysvětlil ředitel Městské policie Beroun Pavel Novák.

Majitel odstaveného auta dostane dvouměsíční lhůtu k odstranění vozu. „V okamžiku, kdy městští strážníci naleznou v ulicích města automobil, který má charakter vraku, vozidlo zdokumentují a společně s fotografií zašlou písemné oznámení odboru dopravy Městského úřadu Beroun. Zároveň vylepí na vozidlo upozornění pro majitele, že pokud vozidlo v dvouměsíční lhůtě neodstraní, bude zlikvidováno,“ uvedla tisková mluvčí Městského úřadu Beroun Jitka Soukupová. „Lhůta je daná zákonem. Po jejím uplynutí odbor dopravy nahlásí vozidlo pověřené firmě, která autovrak odveze a zlikviduje. Zatím se nám nestalo, že by v tomto směru nastal nějaký problém, ať už ze strany majitele odstaveného auta či zpracovatelské firmy,“ doplnila Soukupová.

Důvod odstavení některých vozidel prošetřuje i státní policie. Zda se nejedná o odcizené auto, zjišťovali policisté například v souvislosti s autem Škoda, červené barvy, které je již několik týdnů zaparkované v zákazu zastavení v ulici na Dražkách. „Berounští policisté ověřovali, zda uvedené auto není nahlášené jako odcizené. Tuto variantu však vyloučili. Podařilo se jim zkontaktovat majitele, který automobil prodal. Nyní policisté ověřují totožnost současného vlastníka,“ uvedla tisková mluvčí Okresního ředitelství Policie ČR v Berouně Marcela Pučelíková.