Pobodaný byl i další dospělý. „Po příjezdu na místo jsme zjistili, že chlapec si hrál na zahradě a klacíkem vyprovokoval včely, ty na něj zaútočily. Jeho křik uslyšel soused, který duchapřítomně přeskočil plot a z dítěte ihned strhal oblečení,“ popsal událost ředitel Záchranné služby Trans Hospital Řevnice Bořek Bulíček. Jak dále uvedl, zachránce běžel s chlapcem do domu. Sám však neunikl útoku hmyzu. Utrpěl několik desítek žihadel a pobodaný byl navíc i další muž.
Pobodaní skončili v nemocnici
U chlapce a jednoho muže vznikla alergická reakce. „Po ošetření jsme jednoho z pacientů ponechali na místě. Otoky po podání léků totiž okamžitě ustoupily. Zachránce a chlapce jsme převáželi do pražské nemocnice v Motole,“ popsal postup záchranářů Bořek Bulíček.
Nebezpečné jsou i drobné štípance
V letních měsících záchranáři ošetřují pobodané pacienty několikrát týdně. „Nebezpečné mohou být i drobné štípance, a to zvláště pro děti, nemocné a starší lidi. Pokud však nepřijdou mdloby, malátnost, zvracení a dušnost, stačí zaledovat. I při bodnutí do jazyka je dobré vložit do úst kus ledu,“ radí řevnický záchranář. Při bodnutí do rukou je podle něj nutné ihned sundat prsteny a jiné ozdoby. A to zvláště u výrobků z chirurgické oceli. To samé platí i u nohou. V těchto případech nastává rychlý otok končetin.
Bodnutí může způsobit smrt
Na prevenci a první pomoc upozorňují i středočeští záchranáři. „Bodnutí je nepříjemné a bolestivé. Ve většině případů je jeho následkem zarudnutí a menší svědivý, pálivý, bolestivý otok a pupenec. Někdy ovšem může dojít k závažné život ohrožující alergické reakci, zhoršení zdravotního stavu pacienta a vznik anafylaktického šoku. Bodnutí v těchto případech může způsobit i smrt,“ uvedla mluvčí Záchranné služby Středočeského kraje Tereza Janečková.
Riziko zmírní rychlá pomoc
Alergici a pobodaní na krku a v dutině ústní by měli vždy volat rychlou lékařskou službu na čísle 155. „Před příjezdem sanity je třeba uvést pacienta do klidu, stínu, nepokládat, ale nechat ho sedět. Otok dutiny ústní, krku a hrtanu lze zmírnit a zpomalit cucáním ledu nebo zmrzliny,“ radí Tereza Janečková. Ta upozorňuje také na to, že alergici by měli být vybaveni léky, které zmírňují reakce na žihadla.
Svačina v přírodě vyžaduje opatrnost
Podle odborníků je důležité nejen umět dobře poskytnout první pomoc, ale lidé by měli myslet i na prevenci. Při pobytu v přírodě by měli volit vhodné oblečení a obuv. „Pro cyklisty je nejvhodnější přiléhavé oblečení a helmy, které mají v otvorech síťky proti hmyzu,“ radí mluvčí středočeských záchranářů.K častým případům pobodání dochází při pití a pojídání ovoce v přírodě. Člověk, kterého vosa píchne do dutiny ústní či krku, je i náchylnější k jiným zdravotním problémům jako je pokles tlaku, otok, dušení, astmatický záchvat a ztráta vědomí.