Putovní projekt má název Střevo tour 2010 a postupně navštěvuje vybraná velká města v České republice. Ve dnech 3. až 5. května bude maketa umístěna mimořádně i v Nemocnici Hořovice. 6. a 7. května bude k vidění v Nemocnici Beroun. Organizátoři srdečně zvou každého, komu není zdraví lhostejné. Výstavu bude doprovázet celá řada zajímavých lidí.

„Pomocí kampaně Střevo tour se snažíme nabídnout české veřejnosti důležité informace o jednom z největších nádorových zabijáků. O rakovině tlustého střeva a konečníku informujeme zajímavou formou pomocí obří makety tlustého střeva,“ říká Mgr. Pavla Šlosserová, hlavní organizátorka celonárodní kampaně a ředitelka občanského sdružení Onkomaják. „Maketou o rozměrech 9 × 4 metry se dá procházet jako tunelem a lidé si mohou ve všech větších městech České republiky prohlédnout, jak vypadá tlusté střevo uvnitř. Uvidí nejen zdravou sliznici, ale názorně také choroby, které tlusté střevo nejčastěji postihují. Nejzávažnější je pochopitelně rakovina tlustého střeva a konečníku," dodává Pavla Šlosserová.

Posláním občanského sdružení Onkomaják je ukazovat cestu a seznamovat s možnostmi, které má každý občan České republiky, když se dozví diagnózu rakovina. Celá kampaň je naplánována minimálně na dva roky a Onkomaják na ní spolupracuje například i s Nadací VIZE 97 manželů Dagmar a Václava Havlových, která se prevencí rakoviny tlustého střeva zabývá již několik let. Formou videospotu se do akce zapojila celá řada veřejných i odborných autorit a svou tvář kampani Střevo tour 2010 propůjčil i známý lidový kreslíř Petr Pivrnec Urban. Jeho videovzkaz je mimo jiné umístěn také na internetové stránce www.strevo-tour.cz.

„Díky další spolupráci na této osvětové akci jsme dostali exkluzivní možnost představit model v rámci našeho regionu,“ říká MUDr. Tomáš Šebek, organizátor výstavy v Nemocnici Hořovice a Nemocnici Beroun. „Spolu s doprovodným týmem makety střeva se do akce zapojí i naši zdravotníci. Společně budou vysvětlovat důležitost prevence rakoviny tlustého střeva a význam i výhody kolonoskopického vyšetření,“ dodává Tomáš Šebek.

Rakovina tlustého střeva a konečníku je v České republice druhým nejčastějším nádorovým onemocněním. Každý rok je zhoubný střevní nádor diagnostikován u téměř 8 000 obyvatel naší republiky. U českých mužů je výskyt tohoto onemocnění dokonce v celosvětovém měřítku nejvyšší. Ženy jsou na tom o něco lépe, dosahují 8.–9. pozice v celosvětovém pořadí. Celkově se Česká republika spolu s Maďarskem drží dlouhodobě na prvním místě výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku mezi evropskými zeměmi.

Plošný screening na úrovni celé populace umožňuje odhalit léčitelné nádorové onemocnění již v jeho časných stadiích, kdy pacienti ještě nemají potíže, příznaky nemoci se neprojevují a výrazně se zlepšuje budoucí prognóza. Screeningový program zahrnuje vyšetření testem na okultní (skryté) krvácení do stolice (TOKS), které si každý jedinec starší 50 let může vyžádat u svého praktického lékaře nebo gynekologa. Druhou vyšetřovací metodou je screeningová kolonoskopie. Ta navíc umožňuje rovnou odstranit podezřelé výrůstky ve střevě. Tím se může pacient vyhnout klasické operaci, která je pro organismus mnohem větší zátěží.

Nejen formou preventivní osvěty se Nemocnice Hořovice a Nemocnice Beroun zapojují do péče o onkologické pacienty. V obou nemocnicích fungují zavedené onkologické ambulance. V Nemocnici Hořovice se navíc v současné dobře dokončuje zcela nový onkologický stacionář, který pacientům nabídne daleko větší než dosavadní možnosti, ještě lepší dostupnost onkologické péče a v neposlední řadě také daleko vyšší komfort.

NH Hospital a. s., provozovatel Nemocnice Hořovice, je součástí sítě dalších léčebných a diagnostických zařízení nejen ve Středočeském kraji. Do skupiny patří mimo jiné také Jessenia a. s., provozovatel úzce spolupracující Nemocnice Beroun. Hlavním krédem společnosti je zlepšování kvality života pacientů a poskytování nadstandardní léčebné péče založené na medicínské erudici zaměstnanců a špičkovém materiálním a přístrojovém vybavení. Více informací na www.nemocnice-horovice.cz.

Text: MUDr. Tomáš Šebek, tomas.sebek@nemocnice-horovice.cz, tel.: +420 602 672 642