„Čtvrťáci z jiné školy mi postříkali koženkové sako a kamarádce popsali bundu rtěnkou,“ uvedla maturantka Michaela z berounské pedagogické školy.

Přestože podle zástupců berounských středních škol je většina studentů pro zachování tradice posledního zvonění a pasování, odpůrců polévání octem, nepříjemných vůní a pohazování a pojídání červů je také mnoho.

„Na značkové bundě mám fleky, pravděpodobně od octa. Navíc na obchodní akademii hrozilo, že někteří žáci budou muset jíst červy. To je ponižující. I když se tomu letos zabránilo, studenti se obávají, co bude příští rok,“ upozornila maturantka Alena.

K poslednímu zvonění se vyjádřili i pedagogové z berounské obchodní akademie. „Červy jsme samozřejmě zabavili a zakázali, vše má své hranice. Snažíme se žáky přimět, aby tradici posledního zvonění nahradili jiným programem. To se podaří velmi zřídka,“ sdělil za berounskou obchodní akademii Jaroslav Šturc.

Studenti pedagogické školy nejsou pouze kritiky uvedených tradic. Navíc se rozhodli, že si užijí poslední dny ve škole v jiném duchu. „V naší třídě nikdo nechce druhým ničit oblečení, ani jim jinak škodit. Máme náhradní program, například divadelní vystoupení,“ dodala dívka z berounské pedagogické školy, která nesouhlasí ani s tím, že někteří maturanti vybírají při posledním zvonění peníze.

Na berounském gymnáziu a obchodní akademii se však studenti nenechali o tradici připravit. „Některé dny nesnáším. Jedním z nich je poslední zvonění maturantů,“ konstatoval ředitel berounského gymnázia Stanislav Lidinský. „Možností, jak bychom tuto tradici mohli studentům zakázat, je velmi málo. Vždy jsme však s nimi před školou. Máme totiž obavy, aby například ti mladší neskočili do vozovky,“ dodal Lidinský.